Sosyal medyada gelişmeleri kaçırma korkusunun personel güçlendirme ve iş tatmini arasındaki ilişki üzerinde düzenleyici etkisi
The moderating effect of the fear of missing out on social media on the relationship between personnel empowerment and job satisfaction
- Tez No: 705264
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada sosyal medyada gelişmeleri kaçırma korkusunun personel güçlendirme ve iş tatmini arasındaki ilişki üzerinde düzenleyici etkisinin bulunup bulunmadığı araştırılmıştır. Bu amaçla; sosyal medya, gelişmeleri kaçırma korkusu, personel güçlendirme ve iş tatmini konuları hakkında bilgi verilmiştir. Çalışma kapsamında sosyal ağlar aracılığıyla katılımcılara ulaştırılan anket aracılığıyla veriler toplanmıştır. Sonuçlar personel güçlendirme faaliyetlerinin çalışanların iş tatminlerini pozitif yönde anlamlı olarak etkilediğini göstermiştir. Gelişmeleri kaçırma korkusunun personel güçlendirme ve iş tatmini arasındaki ilişkide düzenleyici rolünün anlamlı olduğu ve ilişkinin yönünü değiştirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Düzenleyicilik etkisinin düşük düzeyde olması ile birlikte, çalışma neticesinde gelişmeleri kaçırma korkusu yüksek olan çalışanların personel güçlendirme düzeyleri yüksek olsa da iş tatmin düzeylerinde düşüş olduğu görülmüştür. Personel güçlendirmenin alt boyutları açısından gelişmeleri kaçırma korkusunun düzenleyicilik etkisi incelendiğinde anlam, yetkinlik, etki ve seçim boyutlarının iş tatmini ile olan ilişkisinde düzenleyicilik rolünün anlamlı olduğu görülmektedir. Ayrıca çalışma kapsamındaki değişkenlerin katılımcıların demografik niteliklerine göre kısmen farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated whether the fear of missing out on social media has a moderating effect on the relationship between personnel empowerment and job satisfaction. For this purpose; information was given on social media, fear of missing out on developments, personnel empowerment, and job satisfaction. Within the scope of the study, data were collected through a questionnaire delivered to the participants through social networks. The results showed that personal empowerment activities positively affect the job satisfaction of the employees. It was concluded that the fear of missing out on developments has a significant moderating effect on the relationship between personal empowerment and job satisfaction and changes the direction of the relationship. Along with the low level of moderating effect, it was observed that the personnel empowerment levels of employees with high fear of missing out as a result of the study were high, but their job satisfaction levels decreased. When the moderating effect of fear of missing out on the sub-dimensions of personal empowerment is examined, it is seen that the role of moderating is significant in the relationship of meaning, competence, influence, and choice dimensions with job satisfaction. In addition, it was determined that the variables differed slightly according to the demographic features.