Torsiyon modeli oluşturulan ratlarda pancar suyunun (beta vulgaris) testis dokusu üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of beet juice (beta vulgaris) on testic tissue in rats with torsion model
  1. Tez No: 705281
  2. Yazar: EMRE ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ULUOCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Testis torsiyonu; spermatik kordun kendi ekseni etrafında dönmesi sonucu testis ve eklentilerinin kan akımının bozulması olarak tanımlanan acil üropatolojidir. Çalışmamızda, testiküler torsiyon modeli oluşturulan ratlarda detorsiyon sonrası ortaya çıkan iskemi reperfüzyon hasarına karşı pancar suyunun koruyucu etkinliğinin analiz edilmesi hedeflenmiştir. Materyal ve Metod: Toplam 24 adet Albino-Wistar cinsi erkek sıçan üç gruba randomize edildi. Grup 1, kontrol grubu olarak belirlendi. Grup 2 iskemi reperfüzyon grubu olarak belirlendi. Grup 2'deki ratlara önce testis torsiyonu uygulandı sonrasında testiküler detorsiyon yapılarak iskemi reperfüzyon hasarı değerlendirildi. Grup 3 ise tedavi grubu olarak belirlendi. Grup 3'deki ratlara Grup 2'dekilere benzer prosedürler uygulandı. Grup 3'deki ratlara ilave olarak işlem öncesi 28 gün boyunca pancar suyu verildi. Deney sonunda tüm ratlara orşiektomi uygulanarak kan örnekleri alındı. Süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz(GSH-Px) ve malondialdehid (MDA) seviyeleri kan örneklerinden spektrofotometrik olarak incelendi. Doku hasarının şidettini belirlemek amacı ile testis doku örneklerinin direk mikroskopik incelemesinde Johnsen skorları değerlendirildi. Bulgular: Grup 2'deki ratlarda MDA değeri 9,66±0,65 nmol/mL olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Testicular torsion; It is an emergency uropathology defined as the deterioration of the blood flow of the testis and its appendages as a result of the rotation of the spermatic cord around its axis. In our study, it was aimed to analyze the protective efficacy of beetroot juice against ischemia-reperfusion injury after detorsion in rats with testicular torsion model. Materials and methods: A total of 24 male Albino-Wistar rats were randomized into three groups. Group 1 was determined as the control group. Group 2 was determined as the ischemia-reperfusion group. Testicular torsion was applied to the rats in Group 2 first, and then ischemia-reperfusion injury was evaluated by performing testicular detorsion. Group 3 was determined as the treatment group. Procedures similar to those in Group 2 were applied to the rats in Group 3. In addition to the rats in Group 3, beetroot juice was given for 28 days before the procedure. At the end of the experiment, all rats underwent orchiectomy and blood samples were taken. Superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GSH-Px) and malondialdehyde (MDA) levels were analyzed spectrophotometrically from blood samples. In order to determine the severity of tissue damage, Johnsen scores were evaluated in direct microscopic examination of testicular tissue samples. Results: MDA value in rats in group 2 was calculated as 9.66±0.65 nmol/mL.