İnovatif çalışma davranışı ile çatışma davranışı ilişkisinde algılanan örgütsel desteğin rolü: MÜSİAD üyesi olarak faaliyet gösteren Muğla ilindeki sanayi işletmeleri üzerine bir araştırma
The role of organizational support in the relationship between innovative work behavior and conflict behavior: A research on MUSIAD member industrial companies in Mugla province
- Tez No: 705282
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER TASLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmanın amacı, inovatif çalışma davranışı ile çatışma davranışı arasındaki ilişkide algılanan örgütsel desteğin rolünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Literatürde her ne kadar örgütsel destek, inovatif çalışma davranışı ve çatışma davranışının ilişkisini inceleyen çalışmalara rastlansa da algılanan örgütsel destek algısı üzerinden konuyu inceleyen ve düzenleyici ya da aracı etkisini araştıran yeterli çalışmaya rastlanmamıştır. Araştırmanın evrenini Muğla İlinde faaliyet gösteren sanayi şirketlerinin üst ve orta düzey yöneticileri, örneklemini ise bu şirketlerde 2020 yılının ilk yarısında görev yapan ve ankete katılmaya gönüllü olan toplam 141 çalışan oluşturmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre inovatif çalışma davranışı ölçeğinin toplam puanı demografik özelliklere göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Çatışma davranışı algısı ölçeğinin toplam puanı yalnızca medeni durum ve çatışma eğitimi alma durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Algılanan örgütsel destek puanı ise cinsiyet ve eğitim durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Çatışma davranışı toplam puanı ile inovatif davranışın toplam puanı ve tüm boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde ilişki vardır. Yine inovatif davranış toplam puanı ile çatışma davranışı toplam puanı ve tüm alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde ilişki vardır. Algılanan örgütsel destek ile çatışma davranışı toplam puanı ve tüm alt boyutları arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yöndedir. Algılanan örgütsel destek ile inovatif çalışma davranışı toplam puanı ve tüm alt boyutları arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yöndedir. Yapısal Eşitlik Modellemesi analizi sonuçlarına göre inovatif çalışma davranışı ile çatışma davranışı arasındaki ilişki algılanan örgütsel desteğin düzenleyici olduğu durumda istatistiksel olarak anlamlıdır. Yol katsayıları incelendiğinde ise algılanan örgütsel destek, inovatif çalışma davranışının çatışma davranışı üzerindeki etkisini azaltıcı yönde olduğu görülmektedir. Sonuç olarak algılanan örgütsel destek her ne kadar tek boyutlu düşünüldüğünde çatışma davranışı ve inovatif iş davranışını etkilese de, düzenleyici etki dikkate alındığında, örgütsel destek algısı, çatışma davranışı ve inovatif iş davranışı arasındaki ilişkiyi etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the role of perceived organizational support in the relationship between innovative work behavior and conflict behavior. Although there are studies in the literature that examine the relationship between organizational support, innovative work behavior and conflict behavior, there are not enough studies examining the issue through perceived organizational support perception and investigating the regulatory or intermediary effect. The population of the research consists of senior and mid-level managers of technology companies operating in Muğla Province, and a sample of 141 employees working in the first half of 2020 and volunteering to participate in the survey. According to the results of the research, the total score of the innovative work behavior scale does not differ significantly according to demographic characteristics. The total score of the conflict behavior perception scale differs significantly only according to the variables of marital status and receiving conflict education. Perceived organizational support score, on the other hand, differs significantly according to the variables of gender and educational status. There is a statistically significant and positive relationship between the total score of conflict management and the total score and all dimensions of innovative behavior. Again, there is a statistically significant and positive relationship between innovative behavior total score and conflict management total score and all sub-dimensions. The relationship between perceived organizational support and conflict management perception total score and all its sub-dimensions is statistically significant and positive. The relationship between perceived organizational support and total score of innovative work behavior and all sub-dimensions is statistically significant and positive. According to the results of Structural Equation Modeling analysis, the relationship between innovative work behavior and conflict management behavior is statistically significant when perceived organizational support is moderator. When road coefficients are analyzed, it is seen that perceived organizational justice and innovative work behavior have a decreasing effect on conflict management behavior. As a result, although perceived organizational support affects one-dimensional conflict behavior and innovative business behavior, considering the moderator effect, organizational support perception affects the relationship between conflict behavior and innovative business behavior.