Meslek liselerinin COVID-19 sürecindeki rolünün okul yöneticilerinin görüşlerine göre incelenmesi
Investigation of the role of vocational high schools in the COVID-19 process from views of school administrators
- Tez No: 705300
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN YÜCEL ERTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışmanın amacı Covid-19 pandemi krizi sürecinde meslek liselerinin rolünün meslek liselerinin işleyişine yön veren okul yöneticilerinin gözünden çok boyutlu incelemesini yapmaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 22 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme formuyla toplanmıştır. Görüşme yoluyla elde edilen veriler içerik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma verilerinden elde edilen kodlar dâhilinde mesleki eğitimdeki sorunlar, meslek liselerinin etkililiği, pandemi sürecinde üretim, kriz yönetim yaklaşımları, sosyo-ekonomik ve psiko-sosyal destek ve meslek liselerinin güçlendirilmesine ilişkin eğitim politikaları şeklinde altı tema altında yapılandırılmıştır. Elde edilen bulgular belirlenen kodlar, kategoriler, temalar üzerinden, katılımcıların cevaplarından birebir alıntı yapılarak yorumlanmıştır. Araştırmanın bulgularında okul yöneticilerinin kriz dönemi olan Covid-19 sürecinde üretime dâhil olma ve üretilen malzemeler aracılığıyla alınan önlemlere katkı sağlama adına özverili davrandıkları görülmüştür. Yapılan üretim faaliyetlerinin, kaynakları yeterli ve donanımlı meslek liselerinde yoğunlaştığı bulunmuştur. Meslek liseleri kaynakları doğrultusunda Covid-19'la mücadelede ihtiyaç duyulan maske, tulum, siperlik, dezenfektan, temizlik malzemeleri, dezenfektan ayaklığı vb. gibi malzemeler üretmişlerdir. Üretimi gerçekleştirilen bu malzemeleri gerek kendi okullarında gerekse diğer okul, kurum ve kuruluşlarda kullanılmasını sağlayarak pandemi krizini kendileri için fırsata dönüştürdükleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the role of vocational high-schools in the covid-19 process in a multidimensional way considering the viewpoint of school administrators who are responsible for directing the schools. In the current study, case study which is a kind of qualitative research method. Participants of the study consisted of 22 school administrators. The research data have been collected through a semi-structured interview form. The data obtained by the interview have been resolved by the content analysis method. Within the codes obtained through the research data; six themes emerged, which are problems in vocational education, effectiveness of vocational high-schools, production during the pandemic, crisis management approaches, socioeconomic and psychosocial support, and educational policies based on strengthening vocational high-schools. The findings have been interpreted through specified codes, categories, and themes by citing the responses of participants. Findings of the research showed that school administrators behaved devoted in terms of involvement in the production and contribution to precautions in the Covid-19 crisis period. Further, the production activities were mostly visible in the vocational high schools having adequate resources and equipment. These vocational high-schools have produced materials such as masks, overalls, visors, disinfectant, cleaning materials and disinfectant stands which are needed to fight against Covid-19. Thus, it could be concluded that they have converted the pandemic crisis into an opportunity for themselves by providing these materials not only to their own schools but also to other schools, institutions, and organizations as well.