Avrupa Birliği ortak dış ve güvenlik politikası: Normatif gücün politika gelişimine etkisi
The common foreign and security policy of the European Union: The effect of normative power on policy development
- Tez No: 705310
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR DİNÇŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Avrupa bütünleşme hareketlerinin politik bir zemine oturtulmasından ziyade ekonomik bütünleşmenin önemine vurgu yapan çevrelerce Avrupa Toplulukları girişimleri başlatılmıştır. Hem ekonomik hem de güvenlik endişeleriyle oluşturulan yapı 1967 yılında füzyon antlaşması ile tek bir çatı altında birleşerek Avrupa toplulukları (AT) adını almıştır. 1992 Yılında imzalanan ve Maastricht Antlaşması ile ise bütünleşmeye ekonomik olarak başlamış olan Avrupa Birliği'nin (AB – Birlik) güvenlik, dış politika ve savunma alanlarında da bütünsel bir politika üretme ihtiyacı gündeme gelmiştir. AB'nin gerek antlaşmalarda gerek kritik zirvelerde gerekse de sahadaki askeri ve sivil operasyonlarda normatif güç üzerinden güvenlik inşası eğiliminde olduğu görülmektedir. Üye devletler her ne kadar ortak bir Avrupalı kimliğini paylaşıyor olsa da stratejik kültür, münferit savunma politikaları ve diğer dış etmenler özellikle savunma alanında bütünleşmenin önünde engel oluşturmaktadır. Bu çalışmada AB'nin başta ekonomi, sosyal ve kültürel meselelerde olduğu siyasi alanda da uluslararası toplum nezdinde normatif değerler üzerinden bir siyasi kimlik inşa eğiliminde olduğu örneklerle desteklenerek açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Initiatives for European Communities have been initiated by circles emphasizing the importance of economic integration rather than predicating European integration movements on a political basis. The structure, formed due to both economic and security concerns, was united under a single roof with the fusion treaty in 1967 and renamed the European communities (EC). With Maastricht Treaty signed on 1992, the exigency to produce a holistic policy in the fields of security, foreign policy and defense has emerged for European Union (EU - Union), which has already initiated its economic integration. It is observed that the EU tends to establish security through normative power both in the treaties, in critical summits, and in military and civilian operations in the field. Although member states share a common European identity, strategic culture, individual defense policies and other external factors are hurdle for integration, particularly in the field of defense. In this study, it is asserted through examples that the EU tends to create a political identity through normative values before the international community, especially in the political field just like in economic, social and cultural issues.