Bölgesel amatör ve profesyonel lig futbolcularının transfer şartları ile kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between transfer conditions and anxiety levels of regional amateur and professional league footballers
- Tez No: 705309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KUL, DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Spor, kişilerin kendilerini özgürce ifade edebilmelerini sağlayan, takım halinde ya da bireysel olarak yapılabilen, ırk, cinsiyet, dil, din ayrımının olmadığı, belirli kurallar çerçevesinde rekabetin temel alındığı fiziksel aktiviteler olarak bilinmektedir. İnsanların yerleşik düzene geçmeleri ile paylaşımların artması sporun günlük yaşantımızdaki yerini daha önemli hale getirmiştir. Araştırmaya 2021-2022 sezonunda aktif olarak bölgesel amatör liglerde futbol oynayan 1905, profesyonel liglerde (Spor Toto Süper Lig, Spor Toto 1. Lig, Misli.com 2. Lig, Misli.com 3. Lig) 1255, toplamda 3160 aktif futbolcu dahil edilmiştir. Araştırmada kullanılacak verilerin toplanması amacı ile katılımcılara“Kişisel Bilgi Formu”, Spielberger ve ark. (1970) tarafından geliştirilen, Öner ve Le Compte, (1983) tarafından Türkçe' ye çevirisi, güvenirlik ve geçerlik çalışmaları yapılan, Sürekli ve Durumluk Kaygı Envanterleri olmak üzere üç farklı forma ait sorular yöneltilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sports are known as physical activities that enable people to express themselves freely, can be done as a team or individually, without discrimination of race, gender, language, religion, and based on competition within the framework of certain rules. The increase in sharing with people settling down has made the place of sports more important in our daily life. 1905 footballers in the regional amateur leagues, 1255 in the professional leagues (Spor Toto Super League, Spor Toto 1st League, Misli.com 2nd League, Misli.com 3rd League), a total 3160 active footballer, in the 2021-2022 season were joined to the study. In order to collect data in this study; Three different forms were used: personal information form, trait anxiety inventory and state anxiety inventory. The trait and state anxiety inventories developed by Spielberger et al (1970), translating into Turkish and their reliability was determined by Öner and Le Compte (1983).