Vardiyalı çalışanlarda gündüz uykululuk durumu ve uyku kalitesinin denge, yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluating the effect of daytime sleepiness and sleep quality on balance, fatigue and life quality of shift workers
- Tez No: 705327
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY ARAS BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmamız vardiyalı ve vardiyasız çalışan bireyleri gündüz uykululuk hali, uyku kalitesi, denge, fiziksel aktivite düzeyi, yorgunluk ve yaşam kalitesi açısından değerlendirmek; gündüz uykululuk hali ve uyku kalitesi ile denge, fiziksel aktivite düzeyi, yorgunluk ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi araştırmak amacı ile yapıldı. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygun 29 vardiyalı ve 29 vardiyasız çalışan dahil edildi. Bireylerin gündüz uykululuk hali Epworth Uykululuk Ölçeği (EUÖ), uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), denge değerlendirmesi Tandem Duruş Testi (TDT), Tek Ayak Üzerinde Duruş Testi (TAÜDT), On Adım Tandem Yürüme Testi (OATYT) ile değerlendirildi. Bireylerin fiziksel aktivite düzeyini değerlendirmek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi–Kısa Form (UFAA-KF), yorgunluk düzeyleri için Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ) ve yaşam kalitesi için Nottingham Sağlık Profili (NSP) kullanıldı. Vardiyalı çalışan bireylerin yorgunluk şiddeti ve gündüz uykululuk düzeyinin vardiyasız çalışan bireylerden anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu tespit edildi (p0,05). Her iki grupta da gündüz uykululuk hali ve yorgunluk şiddeti ile denge düzeyleri arasında bir ilişki ortaya çıkmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Our study was conducted with the aim of comparing shift workers and non-shift workers based on daytime sleepiness, sleep quality, balance, degree of physical activity, fatigue and life quality, and investigating the correlation between daytime sleepiness and sleep quality with balance, degree of physical activity, fatigue and life quality. 29 shift workers and 29 non-shift workers who were suitable according to the participation criteria have participated in the study. Participants' state of daytime sleepiness was evaluated via Epworth Sleepiness Scale (ESS), their sleep quality via Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), and their balance via Tandem Stance Test (TST), One Leg Stance Test (OLST) and Ten-Step Tandem Walking Test (TSTWT). International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF) was administered to evaluate participants' degree of physical activity, Fatigue Severity Scale (FSS) to evaluate their degree of fatigue and Nottingham Health Profile (NHP) to evaluate their life quality. Fatigue severity and degree of daytime sleepiness of the shift workers was identified to be significantly higher than non-shift workers (p0,05). For the two groups, no correlation between daytime sleepiness and fatigue severity factors and levels of balance was found (p>0,05).