Hemşirelik öğrencilerinin triyaj uygulama başarısı ve karar verme becerilerinin geliştirilmesinde web tabanlı simülasyonun etkisi
The effect of web-based simulation on the success of nursing students' triage application and the development of decision-making skills
- Tez No: 705326
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bir klinik karar verme süreci olan triyaj uygulamaları konusunda hemşirelik öğrencilerine farklı yöntemlerle bilgi ve becerilerin kazandırılması gerekmektedir. Bu çalışmada hemşirelik öğrencilerinin triyaj uygulaması ve karar verme becerilerinin geliştirilmesinde web tabanlı simülasyonun etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Ekim-Aralık 2021 tarihleri arasında bir vakıf üniversitesinde dördüncü sınıfta öğrenim gören ve çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 169 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada girişim grubuna web tabanlı simülasyon uygulaması yapılırken kontrol grubuna müfredatta yer alan rutin eğitim programı takip edilmiştir. Çalışma verileri“Bireysel Özellikler Formu”,“Hemşirelikte Klinik Karar Verme Ölçeği”,“Hemşirelikte Triyaj Uygulamalarına İlişkin Bilgi Değerlendirme Formu”,“Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeği”ve“Web Tabanlı Simülasyon Uygulama Modülü”ile toplanmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerin bireysel özelliklerinin benzer nitelikte olduğu belirlenirken, çoğunun hemşireliği isteyerek tercih ettiği ve daha önce triyaj konusunda bir eğitim almadığı belirlenmiştir. Araştırmada girişim ve kontrol grupları arasında klinik karar verme ve triyaj uygulamalarına yönelik bilgi puanları arasında uygulama öncesi ve sonrası anlamlı bir fark tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
It is aimed to gain knowledge and skills to nursing students with different methods on triage practices, which is a clinical decision-making process. In this study, it is aimed to examine the effect of web-based simulation on the development of triage practice and decision-making skills of nursing students. The research was carried out with 169 fourth-year students who met the inclusion criteria of a foundation university between October and December 2021. In the study, while the web-based simulation application was applied to the intervention group, the routine training program in the curriculum was followed to the control group. Study data were collected with“Individual Characteristics Form”,“Clinical Decision Making Scale in Nursing”,“Information Evaluation Form on Triage Practices in Nursing”,“Student Satisfaction and Self-Confidence Scale in Learning”and“Web Based Simulation Application Module”. While it was determined that the individual characteristics of the students participating in the study were similar, it was determined that most of them preferred nursing willingly and did not receive any training on triage before. In the study, no significant difference was found between the intervention and control groups in terms of clinical decision-making and triage knowledge scores before and after the application.