Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinde çalışan personelin örgütsel vatandaşlık, iş tatmini ve örgütsel bağlılık düzeylerinin demografik değişkenlere göre incelenmesi: (Manisa örneği)
An investigation of organizational citizenship, job satisfaction and organizational loyalty levels of Youth and Sports Provincial Directorates according to demographic variables: Example of Manisa
  1. Tez No: 705369
  2. Yazar: TÜMEN ULU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT ÇETİNÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinde çalışan personelin örgütsel vatandaşlık, iş tatmini ve örgütsel bağlılık düzeylerinin demografik değişkenlere göre incelenmesidir.Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden“betimsel ve ilişkisel tarama modeli”kullanılmıştır. Bu doğrultuda personelin örgütsel vatandaşlık, iş tatmini ve örgütsel bağlılık düzeylerini ortaya çıkarmak, bu bağlılığın sosyo demografik özelliklere göre nasıl farklılaştığını belirtmek ve“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”,“İş Tatmini Ölçeği ve Örgütsel Vatandaşlık Davranışları Ölçeği”ile arasındaki bağlantıyı ortaya koymak amacıyla çalışma ele alınmıştır. Çalışmanın araştırma grubu Manisa İlindeki Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinde mavi yakalı çalışan ve beyaz yakalı çalışan personellerden oluşmaktadır. Araştırmaya Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinde çalışan, 151 personelin (50 erkek, 101 kadın) gönüllü katılımı sağlanmıştır. Çalışmada analizler SPSS 26 ve Excel 2010 versiyonu kullanılarak hazırlanmıştır. Çalışmada katılımcılara;“Kişisel Bilgi Formu”ile“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”,“İş Tatmini Ölçeği”ve“Örgütsel Vatandaşlık Davranışları Ölçeği”puanlarını ölçmeye yönelik sorulardan oluşan anket uygulanmıştır. Çalışmada kullanılan ölçeklerin güvenirliği Cronbach's Alpha ile ölçülmüştür. Skewness ve Kurtosis değerlerine göre normallik dağılımı yapılmıştır. Bağımsız iki grubun karşılaştırıldığı durumlarda nonparametrik testlerden Mann Whitney–U Testi, bağımsız ikiden çok grubun karşılaştırıldığı durumlarda ise Kruskal Wallis–H Testi kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucuna göre; Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinde çalışan personelin örgütsel bağlılıkları, iş tatminleri ile örgütesel vatandaşlık davranışlarının yüksek oluğu belirlenmiştir. İlişki testi sonucuna göre; örgütsel bağlılık ile iş tatmini arasında orta düzeyde pozitif ilişki olduğu, katılımcıların örgütsel bağlılık ile iş tatmini düzeylerinin birlikte arttığı saptanmıştır. Örgütsel bağlılık ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasında orta düzeyde pozitif ilişki olduğu, katılımcıların örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışı düzeylerinin birlikte arttığı saptanmıştır. İş tatmini ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasında orta düzeyde pozitif ilişki olduğu, katılımcıların iş tatmini ile örgütsel vatandaşlık davranışı düzeylerinin birlikte arttığı saptanmıştır. Yapılan Mann-Whitney U Testi sonucuna göre; örgütsel bağlılığın medeni durum değişkenine göre anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Kruskal-Wallis H Testi sonucuna göre örgütsel bağlılığın eğitim durumu değişkenine göre anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the organizational citizenship, job satisfaction and organizational commitment levels of the personnel working in the Youth and Sports Provincial Directorates according to demographic variables. In the study,“descriptive and relational survey model”, which is one of the quantitative research methods, was used. In this direction, the study was handled in order to reveal the organizational citizenship, job satisfaction and organizational commitment levels of the personnel, to indicate how this commitment differs according to socio-demographic characteristics, and to reveal the connection between the“Organizational Commitment Scale”,“Job Satisfaction Scale and Organizational Citizenship Behaviors Scale”. . The research group of the study consists of blue-collar and white-collar personnel working in Youth and Sports Provincial Directorates in Manisa. Voluntary participation of 151 personnel (50 men, 101 women) working in Provincial Directorates of Youth and Sports was ensured. Analyzes in the study were prepared using SPSS 26 and Excel 2010 version. To the participants in the study; A questionnaire consisting of questions to measure the scores of“Personal Information Form”,“Organizational Commitment Scale”,“Job Satisfaction Scale”and“Organizational Citizenship Behaviors Scale”was applied. The reliability of the scales used in the study was measured with Cronbach's Alpha. Normality distribution was made according to Skewness and Kurtosis values. Mann Whitney-U Test, which is one of the nonparametric tests, was used when two independent groups were compared, and the Kruskal Wallis-H Test was used when more than two independent groups were compared. According to the results of the analysis; It has been determined that the organizational commitment, job satisfaction and organizational citizenship behaviors of the personnel working in the Youth and Sports Provincial Directorates are high. According to the result of the relationship test; It has been determined that there is a moderate positive relationship between organizational commitment and job satisfaction, and that the organizational commitment and job satisfaction levels of the participants increase together. It was determined that there was a moderate positive relationship between organizational commitment and organizational citizenship behavior, and the organizational commitment and organizational citizenship behavior levels of the participants increased together. It has been determined that there is a moderate positive relationship between job satisfaction and organizational citizenship behavior, and that the levels of job satisfaction and organizational citizenship behavior of the participants increase together. According to the results of the Mann-Whitney U Test; It has been determined that there is a significant difference in organizational commitment according to the marital status variable. According to the Kruskal-Wallis H Test result, it was determined that there is a significant difference in organizational commitment according to the variable of educational status.