Prostat kanserli vakalarda trilogy, cyberknife ve helikal tomoterapi planlarının SBRT açısından dozimetrik karşılaştırılması
Dosimetric comparison of trilogy, cyberknife and helical tomotherapy plans in terms of SBRT in prostate cases
  1. Tez No: 705381
  2. Yazar: ZEMZEM UYANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA DİRİM METE, DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Prostat kanseri radyobiyolojisinin düşük α/β oranı ve yavaş hücre proliferasyonu prostat kanserini fraksiyon başına yüksek doza duyarlı hale getirmektedir. Hipofraksiyonlama özellikle radyobiyolojik etkinlik açısından avantajlıdır. Radyoterapinin hedef tümöre güvenli ve etkili bir şekilde iletilmesi, milimetrenin altında tam doğruluğa ek hedefin dışında keskin bir doz düşüşü gerektirir. Bu tez çalışması CyberKnife, Trilogy ve Helikal Tomoterapi cihazlarında yapılan lokalize prostat kanseri planlarının dozimetrik karşılaştırılmasının incelenmesi modeline odaklanmaktadır. Cyberknife ile tedavi edilmiş prostat kanseri tanılı hastaların retrospektif planları, Helikal Tomoterapi ve Trilogy cihaz planlama sistemlerine aktarılarak planlamalar yeniden gerçekleştirilmektedir. SBRT tedavisinin gerçekleştirilemediği durumlarda aynı olgulara prostat planlama tekniklerinin alternatif oluşturabilmesi incelenmektedir. Hedef hacmin tanımlanmasında tüm tekniklerde aynı güvenlik marjları uygulanıp plan optimizasyonları için aynı doz hedefleri kullanılmıştır. Çalışma profilindeki reçete edilen total doz dağılımı 3 hasta için 35.00 Gy, 4 hasta için 36,25 Gy, 2 hasta için ise 36.50 Gy şeklindedir. Yapılan planlarda hedef hacim, kritik organ dozları, konformite indeks (CI), homojenite indeks (HI), monitor unit (MU) değerleri, sağlıklı dokuya yayılan %70, %50 ve %20'lik izodozların çaplarına ait veriler dozimetrik karşılaştırma olarak sunulmuştur. Değişkenlerin istatistiksel tanımlayıcıları ortalama, minimum, maksimum ve standart sapma olarak bulunmuştur. Üç farklı tekniğinin tedavi planları arasındaki istatistiksel analiz ve karşılaştırmalar IBM SPSS Statistics (v22, Chicago, USA) Veri Analiz sistem yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The radiobiology of prostate cancer with its low α/β ratio and slow cell proliferation is considered to make prostate cancer sensitive to a high dose per fraction. Hypofractionation is behoovable especially in terms of radiobiological efficacy. Safe and effective delivery of radiotherapy to the target tumor requires a steep dose drop outside the target in addition to full sub-millimeter accuracy. The present study focused on the investigated model of comparison of dosimetric characteristics between the CK, Trilogy and HT plans for localized prostate cancer treatment. Retrospective plans of patients diagnosed with prostate cancer which was treated with Cyberknife has transferred to HT and Trilogy device planning systems and replanned using the same treatment margins and dose constraints. In cases where SBRT treatment cannot be performed, alternative prostate planning techniques for the same cases have been investigated. Same treatment margins and dose constraints have been applied in all techniques to define the target volume and plan optimizations. The total prescribed dose distribution in the study profile is 35.00 Gy, 36.25 Gy and 36.50 Gy for 3,4,2 patients, respectively. The data of target volume, critical organ doses, conformity index (CI), homogeneity index (HI), monitor unit (MU) values, diameters of 70%, 50% and, 20% isodoses spread to healthy tissue which was obtained from making plans have been presented as a dosimetric comparison. The statistical description of the variables has been found as mean, minimum, maximum, and standard deviation. Statistical analysis between three different treatment techniques has been performed using IBM SPSS Statistics (v22, Chicago, USA) data analysis software system.