COVID 19 pnömonisinde mortaliteyi belirlemede konak risk faktörlerinin etkisi
Host in determining mortality in COVID 19 pneumoniaeffect of risk factors
  1. Tez No: 705382
  2. Yazar: RAHIB ALIYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA ANAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, pnömoni nedeniyle hastaneye yatırılan COVID-19 hastalarında mortalite ile ilişkili konak risk faktörlerini belirlemek ve bunlara dayalı olarak bir COVID-19 mortalite skoru bulmaktır. Gereç ve Yöntem: 11 Mart 2020 – Mart 2021 tarihleri arasında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümünde yatan, doğrulanmış veya olası COVID-19 pnömonisi tanısı alan 546 hasta çalışmaya alındı. Sadece konak risk faktörlerini içeren parametrelerden oluşturulan yeni skorlama sisteminin mortalite tahmininde kullanılacak optimal cut-off değerleri, duyarlılık ve özgüllük değerleri ile Odds oranları, eğri altında kalan alana ve Youden indeksine göre ROC analizi ile hesaplanmıştır. Bulgular: Çalışmaya alınan 546 hastanın (ölen:61, yaşayan:485) mortalite ve sağkalım grupları arasındaki yaş gruplarının dağılımı değerlendirildiğinde, mortalite grubunda daha yaşlı hastaların olduğu görüldü (P2 puandı (AUC=0.726; %95 CI 0.686-0.763; p < 0,0001). Mortalite skoru 2 puanın üzerinde olan hastalarda mortalite riski 2 puandan düşük olan hastalardan 8,45 kat daha yüksekti. Mortalite skorlama modelindeki her bir risk faktörünün mortalite riskini öngörme gücü çok değişkenli lojistik regresyon analizi ile değerlendirildiğinde, yaşın 50 yaş üstünde olması ,erkek cinsiyet, sigara içmiş ya da x içiyor olmak , birden çok komorbidite varlığı mortalite için önemli risk faktörleri olarak bulunmuştur. Tek değişkenli analizinde yer alan ve anlamlı bulunan ek hastalıklardan KOAH, kardiak hastalığın olması ve ACE inhibitörün kullanımı çok değişkenli logistik regresyon analizinde anlamlı bulunmamıştır. Sonuç: Sonuç olarak laboratuvar ve zaman gerektirmeyen, kolay hesaplanan basit bir mortalite skoru oluşturduk. Bu çalışma ayrıca, yaş, erkek cinsiyet, sigara, komorbidite ve ACE inhibitörü kullanımı olmak üzere beş parametreyi içeren yeni bir modelin, pnömoni nedeniyle hastaneye yatırılan COVID-19 hastalarında bir mortalite tahminine ulaştığını göstermiştir. Bu mortalite skoru ileriye dönük çalışmalarla doğrulanırsa, COVID-19 pandemisinde mortaliteyi azaltmak ve tıbbi kaynakların etkin kullanımı için kullanılabilir. Ayrıca bulduğumuz konak risk skorunun bu hastalığın önlenmesi ve tedavisinde, yüksek riskli bireylerin tespiti ve daha ciddi takibinde faydalı bir araç olacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
Background: The aim of this study was to determine the host risk factors associated with mortality in COVID-19 patients hospitalized for pneumonia and to find a COVID19 mortality score based on these. Materials and methods: Between March 11, 2020 – March 2021, 546 patients with confirmed or probable COVID-19 pneumonia hospitalized in İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital Chest Diseases Department were included in the study. Optimal cut-off values, sensitivity and specificity values and odds ratios to be used in the mortality estimation of the new scoring system, which was created from parameters containing only host risk factors, were calculated. this scoring system; It was calculated by ROC analysis according to the area under the curve and Youden index.