Karayoluyla eşya taşımacılığında taşıyıcının gecikmeden doğan sorumluluğu
Liability of carrier's because of the excess of the delivery deadline in the transportations on the road
- Tez No: 705401
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT TAŞDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmamızın hazırlanmasındaki amaç, uluslararası boyuttaki CMR ve yerel mevzuatımız Türk Ticaret Kanunu bağlamında karayolunda eşya taşımacılığında taşıyıcının gecikmeden dolayı sorumluluğunu incelemektir. Çalışmamızda öncelikli olarak 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun, eşya taşımasına ilişkin genel kapsamdaki düzenlemeleri ve taşıyıcının sorumluluğu, kanun ve esin kaynağı olan CMR çerçevesinde ele alınmıştır. Sonrasında konumuz ve sorumluluk alanı daraltılarak ana konumuz olan taşıyıcının taşıma konusu olan eşyayı zamanında teslim etme yükümlüğünden bahsedilmiş olup; taşıyıcının eşyayı süresi içerisinde taşımasına ilişkin sorumluluğunun şartları bakımından CMR ve TTK hükümleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca kural olarak sınırlı sorumluluk ve istinai olarak sınırsız sorumluluk hallerine değinilmiştir. Özellikle taşıyıcının gecikme sorumluluğu bakımından sorumluluktan kurtulma hallerinin genel ve özel düzenlenmesi, uluslararası anlaşma olan Konvansiyon bakımından incelenmiştir. Çalışmamızın son bölümündeyse, gecikmeden doğan sorumlulukta dava açılması halinde davacı ve davalı olarak gösterilebilecek kişiler, yetkili ve görevli mahkemelerin nasıl ve hangi hükümlere göre belirleneceği ve dava yoluna gidilmeden önce mecburi şartlar ve konuları yer almaktadır. Son olarak davanın açılması gereken süre ve sürelerin hangi zaman diliminde başlayacağı ve dava zamanaşımı süreleri hakkında bilgi verilmiştir. Davada ispat yükünün kime ait olduğu hususu ele alınmıştır. Bununla beraber mülga 6762 sayılı Kanunumuz ve Yargıtay kararları da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the responsibility of the carrier for the delay in the transportation of goods by road in the context of the CMR and the Turkish Commercial Code. In our study, primarily the regulations of the Turkish Commercial Code No. 6102 on the transportation of goods and the CMR, which is the source of inspiration, are discussed. Afterwards, our main subject is the obligation of the carrier to deliver the goods subject to transportation on time; In terms of the conditions of the carrier's responsibility for the transportation of the goods in due time, the provisions of CMR and TCC are emphasized. In addition, limited liability as a rule and unlimited liability cases are mentioned. Particularly, the general and special regulation of the carrier's release from liability in terms of delay liability has been examined in terms of the Convention, which is an international agreement. In the last part of our study; In the event of a lawsuit being filed for liability arising from delay, the subject of who will be the plaintiff or who can be shown as the defendant has been examined, and there are subjects such as who can be the plaintiff, the persons who can be shown as the defendant, how and according to which provisions the competent and competent courts will be determined. Finally, information has been given about the time period when the lawsuit should be filed, the time period in which it will start, and the statute of limitations for the lawsuit. In the case, the issue of who bears the burden of proof has been discussed. However, our abrogated Law No. 6762 and the decisions of the Supreme Court have also been examined.