The design and development of a web-based 3D geographic information management framework
Web tabanlı 3B coğrafi bilgi yönetimi için bir çatı tasarımı ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 705430
  2. Yazar: ZİYA USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN CÖMERT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
3B Coğrafi verinin yönetimi dört ayrı adımdan oluşmaktadır: Oluşturma, analiz, sorgu ve görselleştirme. Mevcut çalışmaların çoğunluğu sadece görselleştirme adımına odaklanmaktadır. 3B veri yönetimindeki ana problem web ortamları tarafından dayatılan daha küçük boyutlu verilerle çalışma zorunluluğudur. Tarayıcılar hafıza sınırı kısıtı dayatırken ağ protokolleri veri trafiği yönetimi sınırlamaları dayatmaktadır. Bu tezde, literatürde bir ilk olarak, 3B konumsal verinin web tabanlı yönetilmesi için bir web çatısı tasarlanmış ve sadece açık kaynak kodlu yazılım bileşenleri ile eliştirilmiştir. Son kullanıcılar geliştirilen bu çatıyı kullanarak herhangi bir yazılım bileşeni ya da eklenti kurulumu gerekmeden 3B modellerini oluşturabilir, bölümleyebilir, üzerlerinde analiz ve sorgular gerçekleştirebilirler. Çatının modelleme bileşeni kullanılarak literatürde ilk defa bu bileşen ile sadece 2B veri girdisinden prosedürel modelleme yöntemi ile 3D modeller web tabanlı olarak üretilebilir. Bölümleme bileşeni kullanılarak büyük boyutlu 3B konumsal veri bölümlenebilir ve oluşturulan bölümler etkin bir şekilde tarayıcıda görüntülenebilir. Etkinlik, geliştirilen çatının görüntüleme performansı olarak 60fps değerini garanti edebilmesinden kaynaklanmaktadır. Analiz bileşeni kullanılarak 3B analiz ve sorgular gerçekleştirilebilir ve sonuçlar web tabanlı olarak görüntülenebilir. Analizleri etkin bir şekilde gerçekleştirebilmek için yeni bir 3B kesişim algoritması geliştirilmiştir ve çatının analiz bileşenine entegre edilmiştir. Çatının diğer yazılım bileşenleri ile birlikte çalışabilmesi için çatı geliştirilirken 3D Tiles ve Quantized Mesh standartları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Management of 3D geospatial data involves four distinct steps: creation, analysis, query, and visualization. However, the existing works mostly focus only on the visualization step. There are other aspects to be tackled such as interoperability, 3D analysis and query, managing varying levels of detail, and 3D model creation. Imposed by web environments, the main problem with the management of large-scale geospatial 3D data is the requirement to work via smaller chunks of the data. Browsers impose memory limits and networking protocols impose traffic management restrictions. Hence in this thesis, for the first time in the literature a web framework has been designed and developed for management of 3D geospatial data using only open-source software components. End-users can create their 3D models, tile 3D data, analyze and query 3D data and can visualize 3D without any software component of plug-in installation. Using modelling component of the framework, 3D models can be generated procedurally using only 2D data for the first time on the web. Using the tiling component, large-scale 3D geospatial data can be decomposed to tiles and the tileset can be visualized via browsers efficiently. The efficiency comes from that developed framework guarantees the rendering performance as 60fps while displaying tiles. Using analyze component, 3D analyzes, and queries can be performed, and result can be visualized on the web. To perform 3D analyzes efficiently a new 3D intersection algorithm has been developed and used in the analyze component of the developed framework. 3D Tiles specification and Quantized Mesh specification have been implemented while developing the framework to ensure the interoperability of the framework with other software components.