Akdeniz ve Ege bölgesindeki bireylerin çevre bilinci ve davranışı
Environmental awareness and behavior of individuals in the Mediterranean and Aegean region
  1. Tez No: 705433
  2. Yazar: FADİME CAF ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BOSTAN BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
İnsan ile doğa tarih boyunca birbiriyle etkileşim halinde bulunmuş, ilk başlarda doğa insanı yönlendirirken, sonraki çağlarda insan doğayı yönlendirir duruma gelmiştir. Kentleşmenin olmadığı zamanlarda insan ve doğa adeta birbirine iyi davranmış ki insan doğaya ne yaparsa, doğa da ona aynı tepkiyi vermiştir. Dolayısıyla yoğun nüfusun neden olduğu hava, su, toprak kirliliği, yani doğaya verdiği zarardan etkilenecek olan yine insanın kendisidir. Bu çalışma Akdeniz ve Ege bölgesinde yaşayan bireylerin çevre konusu hakkında düşüncelerini ve genellikle çevrelerine nasıl davrandıklarını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Akdeniz bölgesi için 370 kişi ve Ege bölgesi için 370 kişi olmak üzere toplam 740 rasgele seçilmiş bireylerle yüz yüze görüşülerek elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerden kadınların oranı %53,6 (397 katılımcı) ve erkeklerin oranı ise %46,4 (343 katılımcı). Akdeniz ve Ege bölgesinde çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 35,84'dür. Hane içinde yaşayan aile üye sayı ortalaması ise 3,3'dür. Bireylerin %67,8'inin sokağa çöp atmamaya dikkat ettiği ve %63,2'sinin enerji tasarrufu için düşük tüketimli cihaz kullandığı tespit edilmiştir. Çalışmaya katılan kadınlar, yıkama ve temizlik maddelerinin çevre dostu olup olmama konusunda daha çok bilgi sahibi olduğu ve çevre dostu ürünleri kullanmaya özen gösterdikleri ortaya çıkmıştır. Kadınların, alışveriş yaparken alacağı ürünün çevreye zarar verip vermediğine dikkat ettiği ve zarar veriyorsa o ürünü almaktan vazgeçtiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human and nature have been in interaction with each other throughout history. In the beginning while nature guided human, in later times human has come to guide the nature. In times of no Urbanization, Human and Nature behaved well to each other so that whatever man does to gave the nature, nature gave him the same reaction. That means, air, water and soil pollution caused by dense population, in other words the damage he has done to nature it is human himself who will be affected by the damage again. This study was carried out to determine the thoughts of individuals living in the Mediterranean and Aegean regions about the environment and how they generally treat their environment. This study was conducted by face-to-face questionnaire survey method with 370 randomly selected people for each region, with 740 people in total. 53.6 % (397 people) of them where female, 46.4 % (343 people) of them were male and the average age was 35.84. Average number of family members living in the household was 3.3. It has been determined that 67,8 % of the individuals are careful not to throw garbage on the street and 63,2 % of them use low consumption devices for energy saving. It has been revealed that the women participating in the study have more information about whether the washing and cleaning agents are environmentally friendly and they take care to use environmentally friendly products. It has been determined that women while shopping they pay attention to whether the product they want to buy harms the environment while shopping, and if it does, they give up.