Embodied carbon assessment of urban railway systems in Turkey based on material quantification
Türkiye'de kent içi raylı sistem projelerinde malzeme miktarları üzerinden yapılan gömülü karbon değerlendirmeleri
  1. Tez No: 705432
  2. Yazar: MÜGE YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT TANYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki altyapı sistemlerinin karbon ayakizi değerlendirmeleri için bir referans çalışması oluşturulmasıdır. Buna göre kentsel raylı sistem metro istasyonlarında kullanılan malzeme başına cisimleşmiş karbon birim malzeme değeri üzerinden hesaplanmıştır. Spesifik olarak, İstanbul, Türkiye'deki 18 metro istasyonu dahil olmak üzere 4 kentsel demiryolu hattı incelenmiştir. Bu değerlendirmeler ile kentsel raylı sistemlerin karbon ayak izi ölçütüne, dolayısıyla Türkiye'deki düşük karbonlu altyapı projelerine referansta bulunulmaktadır. Değerlendirmeler doğrultusunda, Türkiye'deki altyapı projelerinin yaşam döngüsündeki somutlaştırılmış karbon değerlendirmelerine ilişkin bir kıyaslama düzeyi sunulmaktadır. Hesaplamaları özetlemek gerekirse, istasyon düzeyinde tüm tren istasyonlarının toplam karbon ayakizi 36.734,47 tCO2-eq ile 89.551,80 tCO2-eq arasında değiştiğini ve ortalama 58.557,58 tCO2-eq olduğunu göstermektedir. İstasyonların m2 başına karbon ayakizi 2.39 tCO2-eq/m2 ile 11.04 tCO2-eq/m2 arasında değişmekte olup, ortalama 6.79 tCO2-eq/m2'dir. Hat düzeyinde, tüm hatların toplam karbon ayakizi 336.897.58 tCO2-eq ile 1.630.278.09 tCO2-eq arasında değişmekte olup, ortalama 705.261 tCO2-eq. Hatların inşaat uzunluğu (km) başına karbon ayakizi 52.152 tCO2-eq/km ile 88.634 tCO2-eq/km arasında değişmekte olup, ortalama 75.991 tCO2-eq/km'dir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to create a reference study for carbon footprint assessments of infrastructure systems in Turkey. Accordingly, the embodied carbon of urban railway systems (metro lines) were calculated based on material quantifications. Specifically, four urban railway lines, including 18 metro stations in Istanbul, Turkey were examined. With these assessments, a reference carbon footprint value of the urban railway systems was provided. The findings indicate that the total carbon footprint (CFP) of the subterranean railway metro stations ranged between 36,734.47 tCO2-eq and 89,551.80 tCO2-eq with the average of 58,557.58 tCO2-eq. The CFP per m2 of the stations ranged between 2,39 tCO2-eq/m2 and 11,04 tCO2-eq/m2 with the average of 6,8 tCO2-eq/m2. At the line level, the total CFP of all the lines ranged between 336,897.58 tCO2-eq and 1,630,278.09 tCO2-eq with the average of 705,261 tCO2-eq. The CFP per construction length (km) of the lines ranged between 52,152 tCO2-eq/km and 88,634 tCO2-eq/km with the average of 75,991 tCO2-eq/km.