Kosova Cumhuriyeti'nin bağımsızlık sürecinde NATO müdahalesinin değerlendirilmesi
Evaluation of NATO intervention in the independence process of the Republic of Kosovo
  1. Tez No: 705485
  2. Yazar: MERVE İZEL EROL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP YOLCU YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Uzun bir geçmişe dayanan Kosova sorunu, hem uluslararası sistemde yaratmış olduğu etkiyle hem de NATO'nun müdahalesiyle uluslararası ilişkiler disiplininde yerini almıştır. Kökeni I. Kosova Savaşı'na dayanan ve Kosova'nın bağımsızlığına değin süren bu sorun, Yugoslavya'nın dağılmasıyla Kosovalı Arnavutlar ve Sırpları etnik açıdan büyük bir gerginliğin ortasında bırakmıştır. SSCB'nin dağılışıyla Soğuk Savaş sona ermiş, ABD öncülüğündeki NATO ise kendine yeni güvenlik rotaları aramaya başlamıştır. Bu hususta karşımıza çıkan NATO'nun Kosova müdahalesi ise uluslararası ilişkilerde tartışmalı bir durum yaratmıştır. Bölgede yaşanan insan hakları ihlalleri gerekçesiyle NATO'nun yapmış olduğu bu müdahale herhangi bir hukuk prensibine dayandırılamamıştır. Bu çalışma, tarihsel süreçte Kosova sorununun politik, ekonomik ve sosyal açıdan gelişimini ve Kosova'nın bağımsızlık sürecinde NATO müdahalesini ele alacaktır.
Özet (Çeviri)
The Kosovo problem which has a long history has taken its place in the international relations discipline both with its effects on the international system and the intervention of NATO. This problem which was based on the First Kosovo War and continued until Kosovo's declaration of independence, confronted the Kosovo Albanians and Serbs with an ethnic crisis when Yugoslavia disintegrated. With the disintegration of the USSR, the Cold War was over. Therefore, NATO under the US leadership began to seek new security routes for itself. On the other hand, NATO's intervention in Kosovo, which we encounter in this regard, has created a controversial situation in international relations. This intervention by NATO on the grounds of human rights violations in the region could not be based on any legal principle. In this study, political, economic and social development of the Kosovo problem and NATO intervention will be discussed.