Türkiye'de 2000'li yıllarda biyoloji dersi öğretim programlarının çevre konuları bağlamında incelenmesi
Investigation in environmental issues context of biology lesson curriculum in the 2000's
  1. Tez No: 705487
  2. Yazar: AYBÜKE DUYGULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, Biyoloji dersi 2007, 2013 ve 2018 Öğretim Programlarının çevre konuları bağlamında incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma tekniklerinden doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama kaynağı olarak MEB tarafından 2007 yılında kademeli olarak uygulamaya konulan Biyoloji dersi 9. Sınıf, 2013 ve 2018 yılında uygulamaya konulan Biyoloji dersi 9., 10., 11. Ve 12. Sınıflar öğretim programları değerlendirmeye alınmıştır. Uygulanan bu öğretim programları incelendiğinde güncel çevre sorunları ile ilgili kazanım sayılarında kayda değer bir değişiklik olmadığı belirlenmiştir. 2007 ve 2013 öğretim programlarında 9.sınıfta 6 adet kazanım varken 2018 öğretim programında ilgili konu 9.sınıftan alınıp 10.sınıfa eklenmiştir ve kazanım sayısı 7 olarak devam etmiştir. Biyolojik çeşitlilik ve türlerin korunması ünitesi 2007'de 3 kazanım içeriyor iken 2013'te toplam 9 saat ayrılmış ve 4 ana 10 alt kazanım şeklinde işlenmiştir. 2018'de 3 ana 10 alt kazanım ayrılmış ve 2013 değişikliği benzer şekilde devam ederek uygulanmıştır. Sürdürülebilir kalkınma konusunda 2017'de 9.sınıfta 1 ana kazanım var iken sadece kavramlarda geçmekte ve üstünde pek durulmadığı dikkat çekmektedir. Bu konu 2013'te 10.sınıfta yer almakta ve 2 ana 3 alt kazanımda yer verilmiştir. 2018'de ise yine 10.sınıfta 2 ana 2 alt kazanımda yer almaktadır. Konuyla ilgili diğer tüm bulgular tartışarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to examine the 2007, 2013 and 2018 Biology course Curriculum in terms of environmental issues and to draw attention to the environmental education applied in high school education. This study was used document analysis method, one of the qualitative research techniques, and the data collection source was gradually introduced Biology lesson 9th grade by the Ministry of National Education in 2007, Biology lesson 9th, 10th, 11th and 12th grades between 2013 and 2018. Lesson 9th, 10th, 11th and 12th grades curriculum was used. When these applied teaching programs were examined, there was no significant change in the number of achievements related to current environmental problems. While there were 6-7 acquisitions in the 9th grade in 2007 and 2013, in the 2018 curriculum, the relevant subject was taken from the 9th grade and added to the 10th grade, and the number of acquisitions continued as 7. Biodiversity and species conservation included 3 gains in 2007, while in 2013, 9 hours were allocated in total and 4 main 10 sub-gains were processed. In 2018, 3 main 10 sub-acquisitions were separated and the 2013 change was implemented in a similar way. While there was one main achievement in the 9th grade in sustainable development in 2017, it is only mentioned in concepts and it is noteworthy that there is not much emphasis on it. It is in the 10th grade in 2013 and is included in 2 main and 3 sub-acquisitions. In 2018, he was again in the 10th grade, 2 main and 2 sub-acquisitions. All other findings on the subject were discussed and interpreted.