Boş zaman katılımının yaşam kalitesine etkisi: Boş zaman tatmini ve algılanan stresin aracılık rolü
The effect of leisure participation on the life quality: The mediating role of leisure satisfaction and perceived stress
- Tez No: 705490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Yaşam kalitesini pek çok faktör etkilemektedir. Literatür incelendiğinde araştırmaların fizyolojik sağlık, ekonomik durum ve sosyal faktörler üzerine odaklandıkları görülmektedir. Araştırmada ise bu faktörlerin dışında kalan boş zaman katılımı, boş zaman tatmini ve algılanan stres düzeyi üzerine odaklanılmaktadır. Araştırma boş zaman katılımının yaşam kalitesini nasıl etkilediğini ortaya çıkarma amacı gütmektedir. Bu amaç bağlamında boş zaman tatmini ve algılanan stres düzeyinin aracılık rolü incelenmiştir. Araştırma 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında Ankara'da okuyan ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Toplam 697 öğrenciden veri toplanmıştır. Veri toplamak için, anket formu kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri tespit etmek için Yapılsal Eşitlik Modellemesi kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre boş zaman katılımı yaşam kalitesini arttırmaktadır. Boş zaman tatmini de tam aracılık rolü göstermektedir. Ancak algılanan stres düzeyinin aracılık etkisi bulunmamaktadır. Boş zaman tatmini yaşam kalitesini arttırmakta algılanan stres düzeyini düşürmektedir. Algılanan stres düzeyinin boş zaman katlımına etkisi bulunmamaktadır ancak yaşam kalitesini düşürmektedir. Araştırma memnuniyet odaklı boş zaman aktivitelerinin yaşam kalitesini daha çok arttırdığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Many factors affect the quality of life. When the literature is examined, it is seen that the research focuses on physiological health, economic status and social factors. In this research, the focus is on leisure participation, leisure satisfaction and perceived stress level, which are outside of these factors. The aim of the research is to reveal how leisure participation affects the quality of life. In the context of this aim, the mediating role of leisure satisfaction and perceived stress level was examined. The research was conducted on associate, bachelor, master and doctoral students studying in Ankara in the academic year 2020-2021. Data were collected from a total of 697 students. In order to collect data, a questionnaire was used. Structural Equation Modeling was also used to determine the relationships between the variables. According to the results of the research, leisure participation improves the quality of life. Leisure satisfaction also shows a full mediating role. However, there is no mediating effect of perceived stress level. Leisure satisfaction increases the quality of life and reduces the perceived level of stress. The perceived stress level has no effect on leisure, but it reduces the quality of life. The research has revealed that satisfaction-oriented leisure activities increase the quality of life more.