Pandemi servisinde yatarak tedavi gören COVID-19 hastalarının aşılanma durumlarının prognoza etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of vaccination status on the prognosis of COVID-19 patients receiving inpatient treatment in the pandemic service
  1. Tez No: 705491
  2. Yazar: DERVİŞ ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN EKERBİÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Halk Sağlığı, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Family Medicine, Public Health, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: COVID-19 kimi hastalarda asemptomatik ya da hafif seyir gösterse de kimilerinde ise ağır seyretmektedir ve milyonlarca ölüme yol açmıştır. SARS-CoV-2'ye karşı geliştirilen aşıların; hastalığa yakalanmanın önlenmesinde, hastalık şiddetinin hafifletilmesinde, mortalite ve morbiditenin azaltılmasında önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Çalışmamızda COVID servisinde yatmakta olan farklı aşı kombinasyonlarına sahip hastaların aşılanma durumlarının hastalık prognozuna etkisini değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pandemi Kampüsü'nde COVID Servisinde 01.07.2021- 31.10.2021 tarihleri arasında tedavi gören 854 COVID-19 hastasının verileri ile yürütülmüştür. Karşılaştırmalarada yer alan bağımlı değişken yoğun bakım ihtiyacı, bağımsız değişkenler; cinsiyet, risk skoru, şiddet skoru, aşılanma durumlarıdır. BULGULAR: Çalışmaya 397 erkek ve 457 kadın olmak üzere toplam 854 hasta dâhil edilmiştir. Yaş ortalaması 57,7±15,71 standart sapma (SS) yıldır. Hastaların %18,3'ününde yoğun bakım ihtiyacı olmuştur. Hastaların %49,2'si hiç aşı olmamıştır. Farklı aşı kombinasyonları kullanılarak üç lojistik regresyon modeli oluşturulmuştur. İlk modelde üç doz CoronaVac ya da iki doz CoronaVac bir doz Comirnaty aşısı olmanın yoğun bakıma yatış riskini %82 oranınında azalttığı, ikinci modelde üç doz CoronaVac aşısı olmanın yoğun bakım yatış riskini %77 oranında azalttığı, son modelde sadece aşı olmanın (hastalık öncesi 6 ayda en az bir doz) yoğun bakıma yatış riskinde %42'lik bir azalma sağladığı saptanmıştır. SONUÇ: Hastalığın seyrinde risk parametlerinin iyi değerlendirilmesi, hastalığın takip sürecinde hastalık şiddet skorlamasının yapılması, hastalığın prognozunun tahmininde önemli bir yer tutmaktadır. Yatan hastaların yoğun bakım ihtiyacının önlenmesinde aşılamanın önemli olduğu bir kez daha gösterilmiş olup, rapel aşı dozlarının yapılması durumunda bu etkinliğin daha da arttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Although COVID-19 has an asymptomatic or mild course in some patients, it has a severe course in others and has led to millions of deaths. It is thought that vaccines developed against SARS-CoV-2 play an important role in the prevention of catching the disease and reducing mortality and morbidity. In our study, we aim to evaluate the effect of vaccination status on the prognosis of the disease in patients who have had different combinations of vaccination and are hospitalized in COVID service. MATERIALS AND METHODS: The study was conducted with the data of 854 COVID-19 patients The dependent variable included in the comparisons is the need for intensive care, independent variables are gender, risk score, severity score, vaccination status. RESULTS: A total of 854 patients, 397 men and 457 women, were included in the study. Intensive care was needed in 18.3% of the patients. 49.2% of the patients have never been vaccinated. Three logistic regression models were created by using different combinations of vaccines. In the first model, being vaccinated by three doses of CoronaVac or two doses of CoronaVac and one dose of Comirnaty vaccine reduced the risk of hospitalization by 82%, in the second model, being vaccinated by three doses of CoronaVac vaccine reduced the risk of hospitalization in the intensive care unit by 77%, in the last model, only getting the vaccine (minimum one dose 6 months before the disease) was found to provide a 42% reduction in the risk of admission to the intensive care unit. CONCLUSION: Evaluating the risk parameters well in the course of the disease and scoring the severity of the disease during the follow-up period of the disease have an important place in the prediction of the prognosis of the disease. It has been shown once again that vaccination is important in preventing the need for intensive care in inpatients and it is seen that this efficiency increases even more in the case of booster vaccine doses.