Halkla ilişkilerin mantığı üzerine bir temellendirme çalışması
A grounding study on logic of publi̇c relations
- Tez No: 705514
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜL SONCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Halkla İlişkiler, Philosophy, Public Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Kapsamlı bir literatür taraması yapıldığında, halkla ilişkiler, reklam ve propaganda disiplinine ilişkin en fazla göze çarpan durumlardan biri bu üç disipline ilişkin bir epistemolojik zeminin bugüne kadar kurulmamış olmasıdır. Dahası, bahsedilen üç disipline ilişkin bir epistemolojik zemin kurma girişimi ya da bu üç disiplini bir bilimsel mantık çerçevesinde açıklama girişimi de bulunmamaktadır. Halkla ilişkiler, reklam ve propagandayı, belirli bazı kavram, durum ve olgular ekseninde yeniden tanımlamaya yönelik bazı çalışmalar bulunsa da söz konusu çalışmalar bir epistemolojik zemin veya bilimsel mantık kurmaktan oldukça uzaktır. Buradan hareketle, bu çalışmanın sorunsalı; halkla ilişkiler, reklam ve propagandaya ilişkin bir epistemolojik zemin ya da bilimsel mantığın eksik olmasıdır. Dolayısıyla çalışmanın amacı, halkla ilişkiler, reklam ve propaganda disiplinlerinin epistemolojik zeminin kuracak ve/veya bilimsel mantığını açıklayacak bazı kavramlar ortaya koymaktır. Yani çalışmanın amacı bu üç disiplinin epistemolojik zeminini ve/veya bilimsel mantığını kurmaktır. Buna göre çalışma halkla ilişkiler disiplininin, akademik güzergahını Heidegger'in“dasein”kavramının, reklam disiplininin akademik güzergahını Hegel'in“geist”kavramının ve propaganda disiplininin akademik güzergahını ise Descartes'ın“cogito”ve Kant'ın“numen”kavramlarının projekte ettiği iddiasına odaklanmaktadır. Bu bağlamda çalışmada öncelikle insanların halkla ilişkiler, reklam ve propagandayı zihinlerinde nasıl kavramlaştırdıklarını açıklamak amacıyla Jerry Fodor'un“kavram öğrenme”teorisi açıklanmış daha sonra halkla ilişkiler, reklam ve propagandanın temellendirilmesine ilişkin kavramlar açılanmış ve sonuç olarak halkla ilişkilerin“dasein”ile reklamın“geist”ile propagandanın ise“numen”ve“cogito”ile örtüştüğü tespit edilmiştir. Çalışmada, bu bağlamda son on yılın doktora tezleri, betimsel nitel analiz yöntemiyle incelenmiş ve alanın böyle bir epistemolojik temele ihtiyacı olduğu belirlenmiş, halkla ilişkiler, reklam ve propagandaya ilişkin epistemolojik çalışmaların sıklaşması gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
When a comprehensive literature review is conducted, one of the most prominent situations regarding public relations, advertisement and propaganda discipline is that an epistemological basis for these three disciplines has not been established until today. Moreover, there is no attempt to establish an epistemological ground for these three disciplines, or to attempt to explain these three disciplines within the framework of a scientific logic. Although there are some studies to redefine public relations, advertising and propaganda on the basis of certain concepts, situations and facts, the studies are far from establishing an epistemological basis or scientific logic. From this point of view, the problematic of this study is; An epistemological basis or scientific logic for public relations, advertising and propaganda is lacking. Therefore, the aim of the study is to present some concepts that will establish the epistemological basis of public relations, advertisement and propaganda disciplines and / or explain the scientific logic of these diciplines. n other words, the aim of the study is to establish the epistemological basis and / or scientific logic of these three disciplines. Accordingly, this study focused on the assertations of“Heidegger's concept of ”dasein“ projects a academic route for ”public relations“, ”Hegels's concept of“geist”projects a academic route for“advertisement”and Decartes's concept of“cogito”and Kant's concept of“numen”project a academic route for“propaganda”. In this context, the theory of“concept learning”of Jerry Fodor was explained in order to explain how people conceptualize public relations, advertising and propaganda in their minds. Then, the concepts related to the epistemological basis of public relations, advertisement and propaganda were explained and as a result, it was found that public relations coherent with“dasein”and the advertisement coherent with“geist”and propaganda with coherent“numen”and“cogito”.In this context, in this study, the doctoral theses of the last decade were examined with descriptive qualitative analysis method and it was determined that the field needed such an epistemological basis, and it was determined that the epistemological studies related to public relations, advertisement and propaganda must increase.