Rural tourism in İzmir: Social, cultural and economic aspects on potential and existing destinations
İzmir'de kırsal turizm: Potansiyel ve mevcut destinasyonların sosyal, kültürel ve ekonomik yönleri
  1. Tez No: 705552
  2. Yazar: SİNAN CANA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAH BALTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, mevcut veya aday kırsal turizm destinasyonlarının sosyal, kültürel ve ekonomik yönlerini belirlemektir. Yerel halk, hükümet yetkilileri ve sektör profesyonelleri ile mülakatlar yapılmıştır. Toplanan nitel veriler daha sonra nitel içerik analizi yöntemine göre analiz edilmiş ve ilgili literatürden elde edilen bulgularla karşılaştırılmıştır desteklenmiştir. Çalışma, kırsal turizm türünün yaklaşımının gerek yeni destinasyonlar, gerekse klasik destinasyonlar, turizm ile desteklenen köy ve beldeler üzerindeki avantaj ve dezavantajlarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma, kırsal turizmde ve genel olarak turizm endüstrisinde çalışan veya bu turizm türünden tarafından etkilenen bireylerin deneyimlerine odaklanmaktadır. Bu etkiler ayrı başlıklarda incelenmiş ve sorular buna göre hazırlanmıştır. Bulgular, kırsal turizmin ve diğer ilgili alternatif turizm türlerinin etkileri çalışmanın son bölümünde derlenmiştir. Sonuçlar, yerleşik destinasyonların turizmden zarar gördüğünü veya turizme aşırı bağımlı olduğunu gösterirken, yeni keşfedilen destinasyonların daha fazla tanıtıma ihtiyaç duyduğunu göstermiştir. Var olan destinasyonlar aşırı turizmden zarar görmekte ve geleneksel kitle turizmi anlayışı yerine kırsal turizm faaliyetlerine yönelmelidir.
Özet (Çeviri)
Main objective of this research is to determine the social, cultural and economic aspects of already existing or candidate rural tourism destinations. Interviews were conducted with the local populace, government officials and industry professionals. The interviews were then analyzed according to qualitative content analysis method and were supported by findings from relevant literature. The study aims to prove the advantages and the disadvantages of the rural tourism approach on villages and towns that are supported by tourism whether they are new destinations or destinations that are already established and known by the industry and the tourists. The study focuses on experiences of the interviewed individuals that are practicing or affected by rural tourism and the tourism industry in general. These effects are studied in separate topics and the questions were prepared accordingly. The findings are compiled in the last section of the paper, showing the effects of rural tourism and the other relevant alternative tourism types. The results vary between destinations with established destinations being somewhat damaged or overly dependent on tourism and new destinations being left out, requiring more marketing. Established destinations are suffering from over-tourism and switching to rural tourism activities instead of the traditional mass tourism approach.