İslam felsefesini isimlendirme problemi
Problem of naming Islamic philosophy
- Tez No: 705551
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALIYA MUTALLIMOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İsimlendirme eyleminde iki unsur vardır. Birincisi isimlendirilen; ikincisi isimdir. İslam felsefesi bir isimdir. Bu isme karşılık gelen bir mana vardır. Tezin temel problemi İslam felsefesinin hangi mana için kullanıldığıdır. İslam felsefesi belli tarih ve mekânda ortaya çıkan ve çoğunlukla Arapça olarak ifadesini bulan düşünce akımına karşılık gelir. Ancak İslam felsefesi bu manaya karşılık gelecek şekilde klasik dönemde değil, modern dönemde ortaya çıkmıştır. Modern dönemde İslam felsefesinin yanı sıra özellikle oryantalistler tarafından Arap felsefesi, Arapça felsefe, Müslüman felsefesi ve İslam düşüncesi gibi isimlendirmeler de yapılmıştır. Buna karşılık klasik dönemde yeni tercüme hareketleriyle başlayan ve 13. yüzyılın sonuna kadar devam eden dönemde İslam filozofları tarafından hem lafız hem de mana 19. yüzyıl ve sonrası yani modern dönemde kullanılandan farklıdır. İslam filozofları İslam felsefesi yerine felsefe kavramını ve bununla eş anlamlı olarak hikmet ve ilim kavramlarını tercih etmişlerdir. Bu isimlere karşılık gelen mana ise birincil kaynakları arasında Antik Yunan ve İslam dini ve düşüncesi bulunan akılla hakikate ulaşmayı hedefleyen sistematik düşüncedir. Tabakât eserlerinde bu isimlere ek olarak Kindî için Arapların filozofu, buna karşılık Fârâbî, İbn Sînâ, İbn Rüşd ve Sühreverdî'den bahsedilirken İslam filozofları tabirine denk geliriz.
Özet (Çeviri)
There are two elements in the act of naming. The first one is named; the second is the name. Islamic philosophy is a name. There is a meaning corresponding to this name. The main problem of the thesis is the meaning for which Islamic philosophy is used. Islamic philosophy corresponds to the current thought that emerged in a specific date and place and found its expression mainly in Arabic. However, Islamic philosophy has appeared in the modern period, not in the classical period, corresponding to this meaning. In the contemporary period, besides Islamic philosophy, names such as Arab philosophy, Arabic philosophy, Muslim philosophy, Islamic thought were also made by orientalists. In return, in the classical period, in other words, the period that began with the translation movement and continued to the end of the 13 centuries, both working and meaning was different from the 19 centuries and after that time that is the modern centuries, according to İslamic philosophers. Islamic philosophers preferred philosophy instead of Islamic philosophy, and the concepts of wisdom and science synonymously with it. The meaning corresponding to these names is the systematic thought that aims to reach the truth with reason, whose primary sources are Ancient Greek and Islamic religion and thought. We encounter the concepts of philosophy, wisdom, and science in the works of the saints. In addition to these names in ṭabaqāt works, whereas mentioning Kindī for the philosopher of Arabs, al-Fārābī, Avicenna, Averroes, and Suhrawardī are mentioned as Islamic philosophers.