ABD ihracat yasağının kaldırılmasının farklı havzalarda ABD şeyl petrol üretimi üzerindeki etkileri
Effects of U.S. export ban removal on U.S. shale oil production across different basins
  1. Tez No: 705620
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜKHET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Küreselleşen dünyanın vazgeçilmez ham maddelerinden biri olan petrol, ulaşımdan sanayiye çeşitli alanlarda karşımıza çıkmaktadır. Petrol rezervlerinin dünyaya eşit olarak dağılmaması, petrol tüketimi fazla olan ülkeleri teknolojik yeniliklere yönlendirmektedir. Dünyanın birçok yerinde bulunan ancak yeryüzüne çıkarılması zor olan şeyl petrol tortulunun çıkarılmasını ve üretimini kolaylaştıran hidrolik çatlatma ile birlikte yatay sondaj kombinasyonu sağlayan teknoloji ABD'nin küresel petrol piyasasındaki yerini değiştirmektedir. Bu değişikliğin ardından ithalatçı olan ABD 2018 yılından itibaren ihracatçı konumuna gelmektedir. Bu tezin amacı, şeyl petrolü açısından zengin olan ABD'nin en büyük şeyl üretimi yapan 8 farklı havzasında şeyl petrol üretiminin hem yurtiçi hem de yurtdışı petrol taleplerine olan duyarlılığını incelemektir. Bu ilişkiyi ortaya koymak amacıyla 2014-2019 dönemine ait makro ve finansal 42 değişken ile Faktör Artırılmış Vektör Otoregresif modeli kullanılmaktadır. Etki tepki analizleri sonucunda, ABD Körfez kıyısından yapılan yurtiçi ihracatlarına verilen şok karşısında Western/ Eagle Ford en duyarlı havza iken, yurtdışı petrol ihracatlarına verilen şok karşısında ise en duyarlı bölgenin Permian havzası olduğu tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Petroleum, one of the indispensable crude materials of the globalizing world, appears in various fields from transportation to industry. The uneven distribution of oil resources in the world prompt countries with high oil consumption to turn their head towards technological innovations. The technology that provides the combination of hydraulic fracturing and horizontal drilling is the facilitator of the extraction and production of shale oil rock. Shale oil rock, found in many parts of the world but is difficult to extract to the earth, is changing U.S.'s standing in the global oil market. The aim of this thesis is to examine the sensitivity of shale oil production towards both domestic and foreign oil demands in 8 different basins of the U.S. In order to demonstrate this relationship, the Factor Augmented Vector Autoregressive model is used with 42 macro and financial variables for the 2014-2019 period. As a result of the impulse response analysis, it is determined that Western/Eagle Ford is the most sensitive basin against the shock given to domestic oil exports from the U.S. Gulf Coast, while the Permian basin is the most sensitive region against the shock given to foreign oil exports.