The role of authentic brand activism in brand management: A content analysis of sustainability reports
Marka yönetiminde özgün marka aktivizminin yeri: Sürdürülebilirlik raporları içerik analizi
  1. Tez No: 705619
  2. Yazar: VESİLE SUKAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KARAOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüz tüketicilerinin çoğunu oluşturan Y kuşağı ve Z Kuşağı, dünyada yer alan sosyo-politik ve çevresel sorunlara daha çok duyarlıdır. Bu nedenle marka tercihlerini gerçekleştirirken, markaların sosyo-politik ve çevresel sorunlara karşı olan tutumlarını göz önünde bulundurmaktadırlar. Son yıllarda özellikle Covid-19 pandemisinin yıkıcı etkileri ve Black Lives Matter hareketi, adalet ve eşitliğin önem kazanmasıyla birlikte marka aktivizmi de ön plana çıkmıştır. Bugün, tüm dünyadaki tüketicilerin üçte ikisi, marka seçimini markanın sosyal konulardaki duruşuna göre yapmaktadır. Tüketiciler, sahip oldukları değerleri ve inançları taşıyan markaları tercih etme ve onlara bağlılık gösterme eğilimindedir. Bu nedenle, şirketlerin marka aktivizmini pazarlama iletişimi stratejilerine dahil etmeleri kaçınılmaz olmuştur. Ancak bunu yaparken markalar özgünlüklerini korumalılardır aksi takdirde tüketicilerin güvenini kazanamamaktadırlar. Bu tez, sürdürülebilirlikte özgün aktivizm kavramını araştırmayı ve dünyanın en değerleri markaları arasında yer alan markaların sürdürülebilirlik aktivizmi içeriklerini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma yöntemi olarak içerik analizi kullanılmıştır. Marka aktivizmi, Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) ve Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) programlarının evrilmiş versiyonu olarak kabul edildiğinden ve günümüzde birçok şirket sürdürülebilirlik raporlarında KSS uygulamalarına yer verdiği için, aktivist kavramları değerlendirmek adına markaların sürdürülebilirlik raporları incelenmiştir. Sürdürülebilirlik raporlarının içeriği, şirketlerin sürdürülebilirlik aktivizmi stratejileri, en çok kullanılan sürdürülebilirlik aktivizmi boyutu ve konularını ortaya koymak ve özgünlüklerini araştırmak için analiz edilmiştir. Fortune 2020'nin en değerli 100 markası listesi ilk örnek olarak seçilmiştir. İnsan kodlama sürecinden sonra, markanın sosyal, çevresel ve ekonomik aktivizm ve özgünlükteki katılımını görmek için analiz yapılmıştır. İçerik analizi, en çok kullanılan aktivizm içeriğinin sosyal alanda olduğunu göstermiştir. Ekonomik ve çevresel alandaki içeriklerin oranı sırasıyla sosyal alandaki içerik oranını takip etmiştir. Alt kategoriler göz önünde bulundurulduğunda, toplum desteği ve LGBTQI+ konularını kapsayan içeriklerin ilk sıralarda geldiği gözlenmiştir. Bunun yanı sıra aktivist slogan kullanan ve toplumu sürdürülebilirlik konusunda teşvik eden içeriklerin en az kullanıldığı görülmüştür. Markalar bireysel olarak incelendiğinde ise tüm markalar arasında sosyal ve çevresel aktivizm kavramını en çok kullanan lider markanın Amazon olduğunu, ekonomik aktivizm içeriği açısından ise IKEA'nın ilk sırada yer aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today's conscious consumers; Millennials and Generation Z have become more aware of the sociopolitical and environmental issues that the world has been going through. They want to raise awareness and make a change. Moreover, they tend to prefer the brands that take on social and environmental issues otherwise change their brand choices. In recent years, especially after the devastating effects of Covid-19 pandemic, raising awareness of police brutality; the Black Lives Matter movement, and the stronger presence of social media, brand activism concept has fostered value-driven agenda for companies. Today, two-thirds of consumers all around the world make their brand selection based on the brands' stances on social issues. Increasingly, consumers tend to show more loyalty to brands that carry the same values and beliefs they hold. Thus, if companies incorporate brand activism in their marketing communication strategies, they may have competitive leverage over their competitors. However, while doing this, brands should be authentic since authentically standing up for a purpose helps to cultivate strong relationships with customers. This thesis aims to investigate the activism concept in sustainability based on the authentic perspective. The world's most valuable brands' sustainability activism concepts are examined by content analysis. As brand activism is the evolution of the Corporate Social Responsibility (CSR) and Environmental, Social, and Governance (ESG) programs and today many companies include CSR practices in their sustainability reports, sustainability reports are selected as the source to evaluate the activism concepts. Fortune's 100 most valuable brands of 2020 list is selected as an initial sample. The content of sustainability reports is analyzed to demonstrate the sustainability activism strategies of the companies, the most used sustainability activism dimension, and topics as well as to investigate their authenticities. After the human coding process, an analysis is conducted to see the brands' involvement in social, environmental, and economic activism as well as their initiatives' authenticity. The content analysis shows that the most used activism content is in the social dimension. The content in the economic, and environmental dimensions followed the social content. Regarding the sub-categories, it is demonstrated that the content covering the topics of community support and LGBTQI+ have appeared to be the most salient among the reports. Moreover, the contents that have an activist slogan and encourage the society about sustainability have been used the least among the brands. The content analysis also shows that Amazon is the leading brand that used social and environmental activism concept the most among the analyzed brands while IKEA takes first place in terms of economic activism content. In terms of authenticity, Amazon has the highest authenticity.