Siklofosfamid kaynaklı hemorajik sistit profilaksisinde mesna ve hiperbarik oksijenasyon etkinliklerinin araştırılması
Investigation of mesna and hyperbaric oxygenation efficacy in cyclophosphamide induced hemorrhagic cystitis
- Tez No: 70564
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT GÖKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı siklofosfamid kullanımı sonucu ortaya çıkan hemorajik sistitin mesna ve HBO kombinasyonu ile önlenebilirliğini araştırmaktır. Siklofosfamid kullanımı sonucu ortaya çıkan en önemli ve yaygın komplikasyon hemorajik sistittir. Aynı zamanda hayatı tehdit edecek boyutlara da ulaşabilir. Bu nedenle klinikte yaygın kullanılan bir alkile edici antineoplastik ajan olan siklofosfamidin kullanım dozunun kısıtlanmasına neden olabilmektir. Bu zamana kadar pek çok tedavi metodu denenmişse de hemorajik sistiti tam olarak eradike edebilecek bir protokol ortaya konamamıştır. En çok kullanılan ve tam olmasa da en iyi korumayı sağladığı kabul edilen mesna ve mesnadan çok farklı bir mekanizmayla etki eden HBO bu çalışmada kombine kullanılmış ve hemorajik sistiti önleyebilirliği araştırılmıştır. Çalışmamızda ağırlıkları ortalama 250-300g olan toplam 64 adet erkek kobay kullanılmış ve toplam 9 gruba bölünmüştür. Bir gruba tek doz diğer bir gruba üç gün arayla ikinci doz siklofosfamid verilerek histolojik hasar oranı tespit edilmiş ve bu hasarın mesna, HBO ve kombine mesna+HBO ile önlenebilirliği araştırılmıştır. Çalışma sonunda ortaya çıkan veriler ışığında gerek tek doz gerekse idame doz siklofosfamid alan deney hayvanlarında mesna + HBO kombinasyonu tek başına mesna ya da tek başına HBO'dan daha üstün bir koruma sağlamıştır. Öyle ki bu üstünlük patoloji uzmanı tarafından intakt (kontrol) mesaneden ayrılamayacak kadar yüksektir. Her ne kadar tek başına mesna tek başına HBO'ya göre daha yüksek koruma sağlamışsa da kombine tedavinin başarısına ulaşamamıştır. Bu çalışmanın verileri doğrultusunda HBO'nun mesnanın koruyucu etkisine anlamlı katkıda bulunduğu ve tek başına mesnaya göre çok daha ideal bir koruma sağladığı gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the prevention of cyclophosphamide induced hemorrhagic cystitis by using the combination of mesna and hyperbaric oxygenation. Hemorrhagic cystitis is the most important and common side effect of cyclophosphamide and may be life threating. For this reason, it may cause the dose-limiting effect of cyclophosphamide, a widely used alkilating antineoplastic agent clinically. Although many treatment methods have been tested up to now, no protocol could have been discovered to prevent hemorrhagic cystitis totally. Mesna has been used most frequently to prevent cystitis in spite of its preventive effect is not enough. HBO, which act through different mechanisms from mesna, is a method to obtain high plasma oxygen levels. In this study, mesna and HBO were combined to observe if this combination could be better to prevent hemorrhagic cystitis. A total of 64 male Guinea pigs were used and divided into 9 groups. On the following 3rd day of initial dose cyclophosphamide to sixteen animals, a group of eight was administered the second dose. Histological damage was observed for the preventible ratio of this damage via using mesna, HBO and the combination of both. '& According to results of this study, combination of mesna and HBO had reached a prevention level above both mesna only and HBO only treatment modalities. This prevention level was as high as that treated guinea pig's bladder were not distinguished from controls by the pathologist. In the light of this study, it may claimed that HBO had shown a significant additional effect over mesna prevention and combined treatment showed more ideal prevention than mesna alone.