Tekstil ve kozmetik firmalarında fiziksel risk etmenlerinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi
Measurement and evaluation of physical risk factors in textile and cosmetics companies
- Tez No: 705648
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜŞTÜ UÇAN, DR. ÖZLEM YURTSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İş Sağlığı ve Güvenliği terimlerinin risk faktörü ölçümleri ile tanımlanması şirketler için daha önemli hale gelmektedir. İş kazaları ve meslek hastalıkları ile ilgili verilerinin toplanması, bazı sektörlerdeki koşulları değerlendirmek için ilk adımdır. Bu çalışmada tekstil ve kozmetik sektörleri seçilmiştir. Fiziksel risk faktörlerinin ölçümleri İstanbul'da bulunan iki tekstil ve iki kozmetik şirketinde yapılmıştır. Bu ölçümlerin sonuçları şirket ve sektör bazında değerlendirilmiş ve karşılaştırılmıştır. Sonuçlara dayanarak, şirketlere işyeri ortamı için iyileştirme önerileri sunulmuştur. İki tekstil ve iki kozmetik firmasında toplam 94 aydınlatma ölçümü, 22 termal konfor ölçümü ve 37 kişisel gürültü ölçümü gerçekleştirilmiştir. Tekstil şirketlerindeki ölçümler, bu firmaların çalışma ortamlarının yönetmeliklere ve standartlara uygun olduğunu göstermiştir. Fakat C kozmetik fabrikasında 1 adet aydınlatma ve 11 adet kişisel gürültü ölçümü ile D kozmetik fabrikasında 4 adet kişisel gürültü ölçümü olmak üzere toplamda 16 adet ölçüm limit dışı çıkmıştır. Bu nedenle, bu sorunların giderilmesine yönelik önlemler ile ilgili öneriler sorumlu taraflara verilmiştir. Bu çalışma, Türkiye'de kozmetik endüstrisinde ilk fiziksel risk faktörleri ölçüm çalışması olmuştur. Ayrıca, bu çalışmanın iki sektörü karşılaştırma anlamında literatüre önemli bir katkı sağladığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Describing Occupational Health and Safety terms through risk factor measurements is getting more essential for companies. Collecting occupational accidents and occupational diseases data is the initial step to evaluate the circumstances in certain sectors. Textile and cosmetic industries are selected in this study. Measurements of physical risk factors are conducted in two textile and two cosmetic companies located in Istanbul. The results of these measurements are evaluated and compared on company and sector basis. Based on the results, the workplace improvement recommendations are provided to the companies. In total, 94 lighting measurements, 22 thermal comfort measurements and 37 personal noise measurements were conducted in two textile and two cosmetic companies. The measurements in the textile companies demonstrated that their work environments are in compliance with the regulations and standards. However, in cosmetics sector, 1 lighting and 11 personal noise measurements at the C cosmetics factory and 4 personal noise measurements at the D cosmetics factory were out of limits. Hence, the measures to remedy these issues are addressed to the responsible parties. This study has been the first physical risk factors measurement study in cosmetics industry in Turkey. It is considered that, this work provides an important contribution to the literature in the sense of comparing two sectors.