Sigara içen erkeklerde arteriyal kan basıncı, kalpatım sayısı ve EKG değerlerindeki değişikliklerinbelirlenmesi
The investigation of changes on the blood pressure, heart rateand ECG values of smoker men
  1. Tez No: 705650
  2. Yazar: BAHATTİN BULDUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDE KILIÇALP KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyopatoloji, Physiopathology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu araştırma; sigara içen genç erkeklerde arterial kan basıncı, kalp atım sayısı ve elektrokardiyografi değerlerindeki değişiklikleri incelemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmada deney grubu için en az iki yıldan beri sigara içen 18-25 yaş arası 20 erkek, kontrol grubu için de sigara kullanmayan 10 sağlıklı birey seçildi. Kalp atım sayıları ve arteriyel kan basınçları bilinen yöntemler ile ölçüldü. Dalgaların süre ve amplitüdleri П. derivasyonda, kalbin ortalama elektriksel ekseni І. ve Ш. derivasyonlarda değerlendirildi. EKG'lerin değerlendirilmesi sonucunda; P dalgasının süresi kontrol ve deneme grubunda 0.09 ± 0.00 sn'dir. Amplitüdü ise kontrol grubunda 0.20 ± 0.002 mV, deneme grubunda 0.15 ± 0.01 mV'tur. P-R aralığının süresi kontrol grubunda 0.16 ± 0.01 sn, deneme grubunda 0.15 ± 0.00 sn olarak hesaplanmıştır. QRS kompleksinin kontrol grubundaki süresi 0.08 ± 0.00 sn, deneme grubunda 0.09 ± 0.01 sn, amplitüdü ise kontrol grubunda 0.90 ± 0.02 mV, deneme grubunda ise 0.90 ± 0.00 mV'tur. T dalgasının süresi kontrol grubunda 0.21 ± 0.01 sn, deneme grubunda 0.20 ± 0.02 sn'dir. T dalgasının amplitüdü ise kontrol grubunda 0.40 ± 0.01 mV, deneme grubunda 0.36 ± 0.01 mv'tur. QT aralığının süresi kontrol grubunda 0.36 ± 0.02 sn, deneme grubunda 0.32 ± 0.01 sn değerleri arasında değişmektedir. Kalp atım sayısı kontrol grubunda 62.7 ± 10 Atım/dk, deneme grubunda ise 90.3 ± 15 Atım/dk (p < 0.05) olarak hesaplanmıştır. Kalbin ortalama elktriksel ekseni kontrol grubunda +70 º ± 10.33, deneme grubunda + 68 º ± 15.10 arasındadır. Sistolik kan basıncı; kontrol grubunda 110.4 ± 5 mm Hg, deney grubunda 128.1 ± 10 mmHg (p < 0.05), diyastolik kan basıncı kontrol grubunda 70.3 ± 6 mmHg, deneme grubunda 80.3 ± 10 mmHg (p < 0.05) olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the differences of blood pressure, heart rate and ECG values of smoker men. The study population included 20 chronic smoker men (18–25 years). They were compared with 10 non-smoker men in the same age group (control group). Durations and amplitudes of waves on the trace were measured in lead II and electrical axis also measured in lead I and III. The duration of P wave was 0.09 ± 0.00 sec. in control and experimental groups, and its amplitude was 0.20 ± 0.02 mV in control grup, 0.15 ± 0.01 mV in experimental group. It was also found that the duration of PR interval was 0.16 ± 0.01 sec. in control group and 0.15 ± 0.01 sec. in experimental group. On the other hand the duration of QRS complex, was 0.08 ± 0.00 sec, 0.09 ± 0.01 sec, and its amplitude was 0.90 ± 0.02 mV, 0.90 ± 0.00 mV in control and experimental groups. The duration of T wave was 0.21 ± 0.01 sec., 0.20 ± 0.02 sec in control and experimental groups. Its amplitude was 0.40 ± 0.01 mV, 0.36 ± 0.01 mV in two groups. The duration of QT interval 0.36 ± 0.02 sec., 0.32 ± 0.01 sec. The mean electrical axis was +70 º ± 10.33 in control group, + 68 º ± 15.10 in experimental group. No significant differences were seen among groups. The heart rate in the first group was determined 62.7 ± 10 beat/min. in second group was 90.3 ± 15 beat/min. Respectively (p < 0.05). Sistolic blood pressure in control group was determined 110.4 ± 5 mmHg in experimental group was 128.1 ± 10 mmHg (p < 0.05), diastolic blood pressure in control group was determined 70.3 ± 6 mmHg in experimental group was 80.3 ± 10 mmHg (p < 0.05).