Kabataş-Bağcılar tramvay hattı araç gürültü ölçümleri ve değerlendirilmesi
Kabataş-Bağcılar tram line vehicle noise measurement and evaluation
- Tez No: 705673
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN EYİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, Raylı Sistemlerin kentlerdeki artan nüfusla beraber nasıl önemli hale geldiği, bir noktadan diğer bir noktaya toplu seyahetlerde nasıl kolaylıklar sağladığı aktarılmaya çalışılmıştır. Kentiçi raylı sistemlerin insan sağlığına etkisi, çevreye etkisi üzerinde durulmuştur. Kentiçi raylı sistemlerin güvenilirliği, enerji maliyeti/tüketimi, işletme maliyeti üzerine kısaca bilgiler aktarılmıştır. Raylı sistem araçları özellikleri, özellikle kentiçi raylı sistemlerin kısaca gelişimi, raylı sistemlerden kaynaklı oluşan gürültüler, bu görültüleri önlemek için yapılması gerekenler anlatılmıştır. Kentiçi raylı sistem araçlarından olan metro, tramvay, hafif metro, monorail gibi farklı tip kentiçi raylı sistem araçlarının özelliklerinden bahsedilmiştir. Gürültünün insan sağlığı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araçlardaki gürültü kaynaklarının neler olduğu, anlatılmaya çalışılmıştır. Kabataş-Bağcılar Tramvay hattında çalışan araçların oluşturduğu gürültülerin, yolcular ve tren sürücülerine ve çevreye etkisi incelenmek istenmiştir. Gürültü ölçümleri raylı sistem gürültü standartlarına ve Çevre Bakanlığı Gürültü Yönetmeliği'nin belirttiği hususlara göre yapılmıştır. Araçlarda yolcuların ve tren sürücülerinin maruz kaldığı gürültüler şartnamelerde çoğunlukla belirlemiş sınırların içerisinde olup olmadığı ölçülmeye çalışılmıştır. Gürültü Kontrol Yönetmeliği ve araç şartnamelerinde belirtilen durumlar kıyaslanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, It has been tried to demonstrade how rail systems become important with increasing population in cities how to facilitate transportation from one point to another. It has been focused on The effect of Urban Rail Systems on human health and environmental impact. It has been given the brief information about the Reliability, Energy Cost / Consumption and Operational Cost of Urban Rail Systems. Rail System Vehicles features, especially the brief development of Urban Rail Systems, the noise arising from the rail systems, the things to be done to prevent these occurrences are explained. The features of different types of Urban Rail System Vehicles such as metro, tram, light metro, monorail which are among the Urban Rail System Vehicles are mentioned. The effect of noise on human health was examined. What are the noise sources in vehicles, tried to explain It was asked to examine the effects of the noise generated by the vehicles working on the Kabataş-Bağcılar Tramway line to the passengers and train drivers and the environment. Measurements were made according to Rail System Noise Standards. It was tried to measure whether the vehicles and train drivers were exposed in the vehicles, or not, within the limits set by the standards. The situations specified in the Noise Control Regulation and Vehicle Specifications were compared.