Türkiye'deki ulaştırma projelerinin tedarik yöntemlerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of supply methods of transport projects in Turkey
  1. Tez No: 705672
  2. Yazar: FURKAN CESUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN EYİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yeryüzünde her geçen gün nüfusun artması ve teknoloji alanındaki gelişmelerle birlikte insanların ihtiyaçları ve beklentileri artmakta, artan ihtiyaçlar ve beklentilerin karşılanması yüksek harcamalara sonuç doğurabilmektedir. Kamu kurum ve kuruluşları ile belediyeler tüm bu ihtiyaçların ve beklentilerin karşılanması konusunda başta ulaştırma alanında olmak üzere yeni yatırım ve hizmetlere gereksinim duymaktadır. İnsanların yaşam kalitelerini arttırmak ve yüksek harcamalara engel olmak gibi durumlar İhale Yöntemi, Kamu Özel İşbirliği, Yap İşlet Devret, Yap Kirala Devret, Yap İşlet gibi farklı tedarik yöntem ve modellerinin oluşmasını sağlamıştır. Bu çalışmada; ihalenin tarihinden bahsedilerek, kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerin mal veya hizmet alımları ile yapım işlerini gerçekleştirdikleri 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında ihale yöntemi ve son yıllarda özellikle ulaştırma alanında sıklıkla tercih edilen Yap İşlet Devret modeli ele alınıp ulaştırma alanında gerçekleştirilen örnek projeler incelenerek tedarik yöntemlerinin karşılaştırmalı analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increasing population of the world and developments in technology, the needs and expectations of people are increasing, and meeting the increasing needs and expectations can result in high or unnecessary expenses. Public institutions and organizations and municipalities need new investments and services, especially in the field of transportation, to meet all these needs and expectations. Situations such as increasing the quality of life of people and preventing high or unnecessary expenses have led to the creation of different procurement methods and models such as Tender Method, Public Private Partnership, Build Operate Transfer, Build Lease Transfer, Build Operate. In this study; by mentioning the history of the tender, the tender method within the scope of the Public Procurement Law No. 4734 and the Build-Operate-Transfer model, which is frequently preferred in the field of transportation in recent years, where public institutions and organizations and municipalities purchase goods or services and perform construction works, and the sample projects in the field of transportation are examined and supply methods are analyzed comparatively.