Kompleks tipli yardımcı k- basamak Fibonacci dizileri
On the co-complex type k- step Fibonacci sequences
  1. Tez No: 705680
  2. Yazar: SAKİNE HULKU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde kompleks tipli yardımcı k-basamak Fibonacci dizileri tanımlanmıştır. Tanımlanan dizilerin Binet formülleri, permanental, determinantal, toplamsal temsilleri ve sonlu toplamları gibi çeşitli özellikleri verilmiştir. Ayrıca tanımlanan dizilerin üreteç matrisleri modülüne göre indirgenmesi suretiyle bu matrislerin kuvvetleri yardımıyla devirli gruplar üretilmiş ve dizilerin modülüne göre periyot ve rankı belirlenmiştir. Buna ek olarak, semidihedral grupta kompleks tipli yardımcı 2-basamak Fibonacci dizilerinin periyotları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, co-complex type k -Fibonacci sequences were identified. Miscellaneous properties of defined sequences such as Binet formulas, permanent, determinative, additive representations, and finite totals were given. Also by reducing the generator matrices of the defined sequences according to the modulo, cyclic groups were produced with the help of the powers of these matrices and the periods and rank of the sequences according to the modulo were determined. In addition, the periods of co-complex type 2-step Fibonacci sequences in the semidihedral group were investigated.