Servikal olgunlaşma ve dilatasyon döneminde serum hidroksiprolin düzeyindeki değişiklikler
Changes in the level of serum hydroxyproline in the during cervical ripering and dilatation
  1. Tez No: 705687
  2. Yazar: GÜLŞAH DAĞDEVİREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİS ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışma ile servikal dilatasyon sürecinde meydana gelen servikal kollajenin yıkımı sonucunda maternal serumda ortaya çıkan hidroksiprolin düzeylerindeki değişiklik ve doğum eyleminin seyri arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Materyal-metod:Bu çalışma Eylül 2012–Ocak 2013 tarihleri arasında Dr.Sami Ulus Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran hastalar arasından seçilen 96 gebe üzerinde yapılmıştır. Sürmaturasyon nedeniyle doğum indüksiyonu yapılmasına karar verilen ve serviksi uygun olmayan 41. gebelik haftasından büyük gebeliğe sahip hastalar ve spontan olarak aktif travaya girmiş 37. gebelik haftasından büyük gebeliğe sahip olan hastalar çalışmaya alınmıştır. Sürmaturasyon nedeni ile doğum indüksiyonu amacıyla intravajinal dinoproston 20 hastaya elektif şartlarda uygulanmıştır. Spontan doğum eylemi başlayan 69 hastadan 22 tanesinde oksitosin infüzyonuna ihtiyaç duyulmş, 44 hasta spontan takip edilmiştir. doğum eyleminde olan gebelerden servikal dilatasyon 0-3 cm, 4-6 cm ve 7-10 cm olduğu dönemde kan örnekleri alınarak hidroksiprolin düzeyleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: With this study, it was aimed to determine the relationship between the change in hydroxyproline levels and the course of labor, which occurs as a result of the destruction of cervical collagen occurring during the cervical dilatation process. Material-method: This study was carried out on 96 pregnant women selected from the patients who applied to Dr. Sami Ulus Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between September 2012 and January 2013. Patients with a pregnancy greater than the 41st gestational week decided to perform birth induction with the diagnosis of postterm pregnancy and spontaneous labor started, and those who had a pregnancy greater than 37th gestational week were included in the study In order to induce labor, intravaginal dinoprostone was applied to 20 patients under elective conditions. Of the 69 patients who started spontaneous labor, 22 oxytocin infusions were needed, and 44 patients were spontaneously followed. Hydroxyproline levels were determined by taking blood samples from the pregnants who were in labor when cervical dilation was 0-3 cm, 4-6 cm and 7-10 cm.