Tam yağlı süte organik asit, bitkisel ekstrakt ve prebiyotik karışımı ilave edilmesinin süt emme dönemindeki siyah alaca buzağılarda performans, dışkı ve kan parametreleri üzerine etkileri
The effects of adding organic acid, vegetable extract and prebiotic mixture on performance, feces and blood parameters in holstein friesian calf during the milk absorbtion period
  1. Tez No: 705688
  2. Yazar: ŞABAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ÇİMRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, tam yağlı süte organik asit, bitkisel ekstrakt, prebiyotik karışımı içeren ticari katkı ilavesinin süt emme dönemindeki Siyah Alaca buzağıların gelişim performansı, bazı dışkı ve kan parametreleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada her grupta 10 erkek 10 dişi olacak şekilde toplamda 40 baş buzağı iki gruba ayrılmıştır. Buzağılar doğumlarını takip eden 3 saat boyunca annelerinin yanında tutulmuş daha sonra bireysel bölmelere alınarak üç gün boyunca günlük 5 litre kolostrum (ağız sütü) ile beslenmiştir. Dördüncü günden itibaren birinci grup tam yağlı süt (kontrol) ile beslenirken, ikinci gruptaki buzağılar her 1 litre tam yağlı süt için 5 g ticari katkı ilave edilmiş süt (TK) ile beslenmiştir. Buzağılara başlangıç yemi ve su deneme boyunca ad libitum olarak verilmiştir. Ticari katkı maddesi ilave edilmiş süt ile beslenen buzağılarda, kesif yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, canlı ağırlık artışları ile kan parametrelerinden beyaz kan hücreleri (WBC), hemoglobin (HGB), hematokrit (HCT), aspartat aminotransferaz (AST), fosfor, gama-glutamil transferaz (G-GT), glikoz, kalsiyum, kreatinin, kolesterol ve trigliserid değerleri etkilenmemiştir. Bunun yanı sıra, tam yağlı süte ticari katkı maddesi ilavesi buzağıların sadece 1., 2., 3. ve 4. haftalarda canlı ağırlıklarını olumlu etkilemiş ancak dışkı puanları ve ishal parametrelerini etkilememiştir.Sonuç olarak, tam yağlı süte ticari katkı maddesinin ilavesi buzağılar için kritik olan neonatal dönemde, sadece ilk 4 hafta canlı ağırlıkları olumlu olurken, ilerleyen haftalarda etkisinin önemsiz olduğu görülmüştür. Ayrıca, mevcut işletme şartlarında buzağılara tam yağlı sütle birlikte gıda takviyesi olarak verilmesinin ishale bağlı ölümlerin neden olduğu büyük ekonomik kayıpları azaltmada herhangi bir katkı sağlamadığı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of commercial additive addition containing organic acid, herbal extract and prebiotic mixture to whole milk on the growth performance, some stool and blood parameters of Holstein calves during sucking period. In the study, a total of 40 calves were divided into two groups, with 10 males and 10 females in each group. Calves were kept with their mothers for 3 hours following their birth, then they were placed in individual chambers and fed with 5 liters of colostrum (colostrum) daily for three days. From the fourth day, the first group was fed with whole milk (control), while the calves in the second group were fed with milk with 5 g of commercial additive (TK) added per 1 liter of whole milk. Calves were given starter feed and water ad libitum throughout the trial. In calves fed with commercial additive supplement, concentrate feed consumption, feed conversion rate, body weight gains and blood parameters such as white blood cells (WBC), hemoglobin (HGB), hematocrit (HCT), aspartate aminotransferase (AST), phosphorus, gamma-glutamyl transferase (G-GT), glucose, calcium, creatinine, cholesterol and triglyceride values were not affected. In addition, the addition of commercial additive substance to full-fat milk positively affected the body weights of calves only in the 1st, 2nd, 3rd and 4th weeks, but not the stool scores and diarrhea parameters. In conclusion, the addition of commercial additive to full-fat milk was found to be positive only in the first 4 weeks of the neonatal period, which is critical for calves, while its effect was insignificant in the following weeks. In addition, it has been concluded that, under the current operating conditions, feeding calves together with whole milk as a food supplement does not contribute to reducing the great economic losses caused by deaths due to diarrhea.