Koroner yavaş akım fenomeninde interlökin-1β ve interlökin-1 reseptör antagonisti gen polimorfizmleri
Interleukin-1β and interleukin-1 receptor antagonist gene polymorphisms in coronary slow flow phenomenon
- Tez No: 705686
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Koroner yavaş akım fenomeni (KYAF) epikardiyal koroner arterlerde ciddi koroner stenoz olmadan kontrast akışı hızında azalmadır. Artmakta olan kanıtlar enflamasyonla KYAF ciddiyeti arasında önemli bir ilişki göstermiştir. Bu tez interleukin-1 reseptör antagonisti (IL-1ra) geni değişken sayıda ardışık tekrar (variable number tandem repeat-VNTR), IL-1ß -511 ve IL-1ß +3954 tek nükleotid polimorfizm (single nucleotide polymorphism-SNP) mutasyonları ile KYAF arasındaki muhtemel ilişkiyi değerlendirmeyi amaçlamıştır. Metodlar: Kırk sekiz KYAF hastası ve anjiyografik olarak normal koroner arterleri olan 62 kontrol bu çalışmaya dahil edilmiştir. Genotipler polimeraz zincir reaksiyonu (polymerase chain reaction-PCR) temelli restriksiyon fragment uzunluk polimorfizmi (restriction fragment length polymorphism-RFLP) tekniği kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: +3954 C>T homozigot 2/2 genotipi KYAF hastalarında kontrol grubuna göre daha sıkken, 1/2 genotipi kontrol grubunda daha sıktı (sırasıyla KYAF ve kontrol gruplarında 2/2 genotipi için %35,5'e karşı %14,5, 1/2 genotipi için %25'e karşı %35,5, X2=6.6;0,04). Bu polimorfizm için alel 2'nin alel frekansı KYAF hastalarında kontrol grubuna göre önemli derecede sıktı (%47,9'a karşı 28,6, X2=5,6; p=0.02). Bununla birlikte IL-1ra VNTR veya IL-1ß -511 SNP genotip veya alel frekansları açısından KYAF hastaları ve kontroller arasında anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: IL-1ß+3954 SNP mutasyonları KYAF hastalarında daha sıktı. Bu, enflamasyonun bu fenomenin oluşumuna katkıda bulunduğuna işaret edebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Coronary slow flow phenomenon (CSFP) is characterized by the decreased rate of contrast progression in epicardial coronary arteries in the absence of significant coronary stenosis. Mounting evidence has showed a significant association between inflammation and CSFP severity. This thesis aimed to evaluate possible associations between interleukin-1 receptor antagonist (IL-1ra) gene variable number tandem repeat (VNTR), IL-1ß -511 single nucleotide (SNP), and IL-1ß+3954 SNP mutations with CSFP. Methods: Forty-eight patients with CSFP and 62 controls with angiographically normal coronary arteries were prospectively enrolled in the study. Genotypes were assessed using the polymerase chain reaction (PCR)-based restriction fragment length polymorphism (PCR-RFLP) technique. Results: Homozygote genotype for allele 2 of+3954 C>T 2/2 genotype was significantly more frequent in patients with CSFP than in the control group, whereas 1/2 genotype was more frequent in the control group (35.5% versus 14.5% for 2/2 genotype and 25% versus 35.5% for 1/2 genotype in CSFP and control groups, respectively, X2=6.6; p=0.04). The allelic frequency of allele 2 of this polymorphism was significantly higher in the CSFP group than in the control group (47.9% versus 28.6% in the control group, X2=5.6; p=0.02). However, there was no significant difference with regard to genotype or allelic frequencies of IL-1ra VNTR or IL-1ß -511 SNP polymorphisms between patients with CSFP and controls. Conclusion: IL-1ß+3954 SNP mutations were significantly more common in patients with CSFP. It may suggest that the tendency for inflammation may contribute to the presence of this phenomenon.