Dijital oyun karakteri tasarımında at figürü
Horse figure in digital game character design
  1. Tez No: 705693
  2. Yazar: FURKAN LİMON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN DELİDUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
At, Türk kültüründe büyük bir değere sahiptir. Türkler atı evcilleştiren ilk millettir. Aynı zamanda atın tüyünden, sütünden ve etinden yararlanmışlardır. Türklerde at, bir er için savaş meydanında arkadaş ve dost manasına gelmiştir. Atı etkin bir şekilde sosyal ve ekonomik hayatlarında kullanmaları göçebe kültürün doğmasına sebep olmuştur. Bu sebeple birçok destana ve mitolojiye konu olmasıyla bilinen atlar, ana karakterlere yardım ederek onlara yol göstermiştir. Türk mitolojisinde adı geçen atlardan bazıları; konuşabilen (Ciren), boynuzlu (Kilin) ve kanatlı uçabilen (Tulpar)'dır. Türk sanatçılarına esin kaynağı olan atlardan minyatürde, resimde, heykelde ve illüstrasyonda; kısacası sanatın her alanında yararlanılmıştır. Sanatın bir alanı olan güzel sanatlar, illüstrasyon tasarımını barındırmaktadır. Tarihte ilk illüstrasyon örneklerine, Lascaux Mağarası'nda ki duvar resimlerinde rastlanmıştır. Antik çağ da rulo parçalarının içinde yer alan el yazmalarının resimlemelerinde görülmüştür. Ülkemizde, İbrahim Müteferrika'nın ilk matbaayı kurmasıyla illüstrasyonun gelişimi hız kazanmıştır. İllüstrasyon tasarımda içeriğin dikkat çekmesini sağlayan resimleme sanatıdır. Günümüzde daha çok dijital ortamlarda yapılan illüstrasyon sanatının kara kalem ve mürekkep gibi farklı teknikleri de bulunmaktadır. İllüstrasyon sanatı oyun karakteri tasarımında da kullanılmaktadır. Oyun karakterini konsept tasarımcıları oluşturmaktadır. Konsept tasarımcısı oyun karakteri tasarımında ilk olarak karakterin eskizini yapmakta ve daha sonra ise eskizi biten oyun karakterini dijital ortama aktarmaktadır. Tasarımı tamamlanan oyun karakterine çeşitli oyun motorlarıyla hareket kazandırılır. Oyun karakteri, konsept tasarımın uygulama alanlarındandır. Konsept tasarım; bir düşünceyi aktarmak için kullanılan görsel sanat formudur. Tarihteki ilk konsept çalışması Leonardo da Vinci'ye ait Flying machine (Uçan Makine)' dir. Konsept tasarım; çizgi roman, film ve animasyonda da kullanılmaktadır. Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda bu çalışmada, konuya ait yazılı ve görsel literatür taramaları gerçekleştirilmiştir. At ile ilgili eser üreten sanatçıların eserlerine içerik analizi yapılmıştır. Elde edilen veriler kronolojik sıralama ile ele alınmıştır. At kültürünü korumak ve öne çıkarmak adına yapılan illüstrasyon çalışmaları, araştırmanın önemini destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Horses has a great value in Turkish Culture. The Turks are the first nation to tame the horses. At the same time, they have utilized from the fur, milk and meat of the horses. In Turks, horse means a friend and a pal on the battlefield for a soldier. the effectively use of horse in their social and economic life caused the birth of a nomadic culture. That's why, horses, which are known to be the subject of many epics and mythologies, helped the main characters and lead them. Some of the horses mentioned in Turkish mythology are those that can talk (Ciren), fly with horns (Kilin) and wings (Tulpar). Horses inspired by Turkish artists have been used in miniature, painting, sculpture and illustration; in short, in all areas of art. Fine arts, which is an area of art, contains illustration design.The first examples of illustration in history were found in the murals in the Lascaux Cave. It has been seen in the illustrations of the manuscripts in the roll pieces in ancient times. In our country, the development of illustration gained momentum with the establishment of the first printing house by İbrahim Müteferrika. Illustration is the art of painting, which allows you to draw attention to the content in the design. Today, the art of illustration, which is mostly done in digital environments, also has different techniques such as pencil and ink.The art of illustration is also used in game character design. The game character is created by concept designers. The concept designer first sketches the character in the game character design and then transfers the game character whose sketch is finished to the digital environment. The game character whose design has been completed is given movement with various game engines. The game character is one of the application areas of concept design. Concept design; It is a visual art form used to convey a thought. The first concept work in history is the Flying machine (Flying Machine) belonging to Leonardo da Vinci. Concept design; It is also used in comics, movies and animation. In line with the explanations above, in this study, written and visual literature reviews of the subject were carried out. Content analysis was conducted on the works of artists who produced works about horses. The data obtained were analyzed in chronological order. Illustrations made to preserve and highlight the horse culture support the importance of the research.