Kentiçi raylı sistem hatlarının teknik ve ekonomik fizibilite analizleri ile mali finansman yöntemleri
Technical and economic feasibility analysis of urban rail system lines and financial financing methods
  1. Tez No: 705694
  2. Yazar: FERİT DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHİT FERHAN BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, İstanbul'daki toplu taşıma modellerinden biri olan ve yapımı hızla devam eden metro ve tramvay hatlarının ulaşım, ekonomik ve finansal fizibilite yapılış prensipleri ve uygulama teknikleri, bankaların bu projeleri fonlaması açısından çok önem taşımaktadır. Fizibilite çalışmalarında, şehir içi seyahat ihtiyaçları tespit edilerek proje konusu olan 29 yıla kadar varan imtiyaz süreleri içerisinde ortaya çıkması beklenen seyahat talep tahminlerine dayanan finansal fizibiliteler yapılmaktadır. Bununla beraber proje sponsorları tarafından ekonomik karlılık, verimlilik ve etkinlik esasları dahilinde geliştirilen finansal fizibilite modelleri belirlenerek, projenin fayda-maliyet oranının pozitif olacak şekilde finansmanı ve gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Bu çalışma dahilinde yapılan analiz, proje sponorları için banka kredilendirme süreçleri içinde proje finansman teknikleri açısından gerekli olan finansal fizibilitenin gerçek bir uygulama çerçevesinde aydınlatılmasını amaçlamaktadır. Bu çalışma dahilinde yapılan M9 İkitelli-Halkalı Metro Hattı incelenerek analiz banka kredilendirme süreçleri içinde proje finansman teknikleri açısından gerekli olan finansal fizibilite özellikleri ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, The transportation, economic and financal feasibility principles of metro and tramlines, which are one of the public transportation models in Istanbul and whose construction continues rapidly, are from projectfinance point of view by banks of utmost importancy. In feasibility studies, urban travel needs and the travel demand estimations are calculated, which are expected to appear in line with 29-year long concession periods. On the other hand, the project sponsors are aiming to conclude the project financing with a positive cost/benefit ratio by using a financial feasibility model based on the principles of economic viability, efficiency and rentability criteria. The Feasibility is evaluated according to the study results of the rail system. This pragmatic study aims for giving light into the shady area of project financing and analysis techniques used for analyzing for the project sponsors by the bank analyst through the lense of practical implementation techniques. In this study, The M9 Ikitelli-Halkalı Metro Line was examined and the financial feasibility features required in terms of project financing techniques within the analysis bank lending processes were revealed.