Oksidan stresle giden patolojilerde antioksidan savunma sistemleri ve trobosit fonksiyonları ilişkisi
The Interactions between antioxidative defence system and platelet functions in the patients with oxidative stress related diseases
- Tez No: 70570
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMA YAVUZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bronşiyal Astım, hava yolu inflamasyonu ve aşın duyarlılığı ile karakterize bir patolojidir. Astımda serbest oksijen radikalleri üretiminin arttığı gösterilmiş, antioksidan savunma kapasitesinde yetersizlik olabileceği öne sürülmüştür. Ayrıca astımlı hastalarda trombosit ömründe kısalma, trombositlerin agreganlara karşı in vitro cevaplılıklarında artma saptanmıştır. Diğer taraftan astım olgularında uzamış kanama zamanı, kollajen veya ADP'ye trombositlerin in vitro agregasyon yanıtında azalma bildiren yayınlar da vardır. Demir eksikliği anemisi, artmış fizyolojik demir ihtiyacının karşılanmasındaki yetersizlik veya negatif demir dengesinde uzamanın geç belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Demir eksikliği anemisinde eritrositlerin antioksidan savunmalarındaki yetersizlik nedeniyle eritrositler, oksidan strese karşı daha duyarlı hale gelmektedirler. Demir eksikliği anemisinde trombositler ile ilgili çalışmalarda ; trombosit sayısı yüksekliği, tromboza eğilim yanı sıra trombosit hiporeaktivitesi, uzamış kanama zamanı gibi çelişkili bulgular saptanmıştır. Sunulan çalışma, astım ve demir eksikliği anemisi olan hasta gruplarında oksidan stresin varlığını, trombosit fonksiyonlarındaki değişiklikleri ve dolayısı ile oksidan stresin trombosit fonksiyonları üzerindeki etkilerini araştırmak amacı ile gerçekleştirildi. Bu amaçla 12 astımlı hastada ve benzer yaş grubundan 13 sağlıklı bireyde, ayrıca 15 demir eksikliği anemili çocuk hastada ve benzer yaş grubundan 10 sağlıklı çocukta eritrosit SOD, KAT ve GSH-Px aktiviteleri spektrofotometrik olarak incelendi. Tam kanda kollajen ve ADP ile indüklenen trombositlerin agregasyon ve sekresyon yanıtlan“Chrono-log”agregometresinde impedans ve biyolüminesan teknikleri ile saptandı. Hasta ve kontrol gruplarından elde edilen bulgular Mann- Whitney U testi ile istatistiksel olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Asthma is a disease characterized by airway inflammation and hyperreactivity. In previous reports, increased systemic production of oxygen-derived free radicals in the patients with asthma was found and it was suggested that there might be an insufficiency in the antioxidative defence capacity in these patients. In addition, a decrease in platelet life span and an increase in platelet responses to aggregating agents in asthmatic patients in vitro, were indicated. On the other hand, prolonged bleeding time and decreased platelet aggregation responses to collagen and ADP in in vitro studies were also described. Iron deficiency comes about either as a late manifestation of prolonged negative iron balance or because of failure to meet an increased physiologic need for iron. Red blood cells are more susceptible to oxidative stress in iron deficiency because of their insufficient antioxidative defence capacities. Several contradictory results were obtained related to platelets in iron deficiency. Although increases in platelet count and tendencies to thrombosis were indicated, platelet hyporeactivity and prolonged bleeding time were also found. The present study was performed to examine the effects of oxidative stress on platelet functions both in asthmatic and iron deficient patients. The study was performed on 12 asthmatic adult and 15 iron deficient child patients. The control group included 13 healthy volunteers for the asthmatic patients and 10 healthy children for the iron deficient patients, being in the similar ages with the patients. The activities of the erythrocyte antioxidative enzymes (superoxide dismutase(SOD), catalase(CAT), glutathione peroxidase(GSH-Px)) were measured spectrophotometrically. The aggregation and ATP secretion of platelets induced by collagen and ADP were determined by using the methods of impedance and bioluminescence, respectively. The data obtained from the patients and the control groups were compared by using Mann- Whitney U test. The mean SOD activity of the patients with asthma was found to be lower than that of the control subjects (p0.05). The mean maximum intensity of platelets induced by collagen was significantly lower in patients with asthma than the control group (p0.05). According to these data, there is an insufficiency in the second step of intracellular antioxidative defence capacity in iron deficiency anemia. So that, the erythrocytes become more susceptible to reactive oxygen species particularly to hydrogen peroxide and erythrocyte life span can be shortened because of several structural and functional impairments in their membranes. The observed aggregation tendency of platelets in iron deficiency anemia can be estimated that, insufficient detoxification of hydrogen peroxide, can lead to platelet activation via hydroxil radical. According to these findings and the comments, the reactive oxygen species, when the antioxidative defence capacity of cells is insufficient, may play an important role in the pathogenesis of some diseases by leading to several structural and functional changes in cells. When the interaction of these species and platelets is examined, it is observed that these species may cause inhibition or activation of platelets in different concentrations by using different mechanisms.