CART petidinin sıçan beyninde tirozin hidroksilaz ile ko-lokalizasyonu
  1. Tez No: 70571
  2. Yazar: ERSİN OĞUZ KOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİRE PÖĞÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Akut kokain ve amfetamin uygulamasından sonra belirli beyin bölgelerinde artan bir transkript (mRNA) olarak tanımlanan CART (“Cocaine and Amphetamine Regulated Transcript”), beyin kaynaklı ve yapısı bilinen hiç bir peptid ya da proteine benzemeyen yeni bir peptiddir. CART aday bir nörotransmiter veya kotransmiterdir. Beyindeki lokalizastonu CART' m bir çok işlevle ilgili olabileceğini düşündürmektedir. CART'ın beyinde kendine özgü bir dağılımı vardır, nöronlarda, sinir terminallerinde ve sinaptik veziküllerde bulunur. CART'ın beslenme davranışını değiştirebildiği gösterilmiştir. Bir çok nöropeptid nörotransmiterler beyinde daha klasik kabul edilen nörotransmiterlerle birlikte bulunur. CART'ın GABA ve asetil kolin transferaz ile ko- lokalize olduğuna dair histokimyasal kanıtlar vardır. Bu çalışmada CART, katekolamin sentezleyen nöronlarda bulunmuştur. Bu bulgu CART'ın bir nörotransmiter ya da kotransmiter olarak rolünü desteklemekle birlikte, noradrenerjik sistemle etkileşimlerinin anlaşılmasına da yardımcı olabilecektir.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY CART (cocaine and amphetamine regulated transcript), initially described as a transcript (mRNA) increasing after acute cocaine and amphetamine administration, is a novel, brain-enriched peptide without homology to any known protein or peptide. CART is a putative peptide neurotransmitter/cotransmitter. Its localization in the brain suggests an involvement of CART in many processes. It has a unique distribution in the brain where it is found in neurons, nerve terminals and synaptic vesicles. It has been demonstrated that CART may alter feeding behavior. Many neuropeptide neurotransmitters are colocalized in the brain with more classic neurotransmitters. There is histochemical evidence that CART co-localizes with GABA and cholin acetyl transferase. In this study CART was found in neurons that synthesize catecholamines. This finding provides further support to the role of CART as a neurotransmitter/cotransmitter and can help elucidate its interaction with noradrenergic system.