A tool for visualization of risk information: The risk box
Bir risk bilgisi görselleştirme aracı: Risk kutusu
  1. Tez No: 705724
  2. Yazar: ELİF KARAKOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL, PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Görselleştirme, temel olarak verilerin kullanıcılar tarafından anlaşılmasını, analiz edilmesini ve işlenmesini kolaylaştırmayı amaçlayan etkili bir yoldur. Literatürde karar verme süreçlerinde veri görselleştirmesinin gerekliliği ve etkinliğine odaklanan birçok çalışma bulunmaktadır. Risk ise projedeki karar vericilerin ileride izleyecekleri yollara karar vermeleri için dikkate alınması ve karar vericilere bu prosedürlerde yardımcı olacak şekilde görselleştirilmesi gereken önemli bir konudur. Dolayısıyla işbu tez, mevcut risk görselleştirme tekniklerinin performansını anlamayı ve risk analizi çıktılarını ve risk bilgilerini görselleştirmek için yeni yollar oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, Monte Carlo Benzetiminin geleneksel çıktıları kullanılarak bir ön ihtiyaç değerlendirme çalışması yapılmış ve görsellerin karar vericiler tarafından anlaşılmasının kolay olmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle, bir“Risk Kutusu”fikri önerilmiş ve örnek bir vaka projesi kullanılarak yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla karar vericilerle ve test edilmiştir. Önerilen Risk Kutusu konsepti, farklı ve tamamlayıcı risk bilgileri içeren farklı yüzlere sahip bir kutu şeklinde tasarlanmayı amaçlamıştır. Bu tez çalışmasının sonunda Risk Kutusu'nun pratikte kullanılabilecek faydalı ve gelecek vaat eden bir araç olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, bu çalışma, inşaat sektöründeki profesyonellerin, olasılık bilgilerinin daha etkili bir şekilde iletilmesi için risk değerlendirmesi sırasında Risk Kutusu'nu kullanabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Visualization is an effective way to represent data that mainly aims to make the data easier to be understood, analyzed, and processed by the users. In literature, there exist many studies focusing on the necessity and effectiveness of visualization in decision-making processes. Risk, on the other hand, is an important topic that needs to be considered for decision-makers in the project to decide on the further pathways to follow and need to be visualized in such a way to aid the decision-makers in these procedures. Hence, this thesis aims to understand the performance of the existing risk visualization techniques and form new ways to visualize the risk analysis outputs and risk information. In this manner, an initial needs assessment study has been conducted using the traditional outputs of Monte Carlo Simulation and found out that the visuals are not easy to understand by decision-makers. Hence, a“Risk Box”idea has been proposed and tested with decision-makers via semi-structured interviews using a case project. The proposed concept of Risk Box aimed to be designed as in the shape of a box having different faces while acquiring different and complementary risk information. At the end of the study, it has been found out that Risk Box is a useful and promising tool to be used in practice. Therefore, this study has shown that construction professionals can use Risk Box during risk assessment for a more effective communication of probabilistic information.