Plağa bağlı olmayan gingival hastalıkların diş hekimleri tarafından tanınması ve periodontal sağlıkla ilişkilendirilmesi
Dentists knowledge about recognition of non-plaque induced gingival diseases and association with periodontal health
- Tez No: 705747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU BEKLEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Plağa Bağlı Olmayan Gingival Hastalıkların Diş Hekimleri Tarafından Tanınması ve Periodontal Sağlıkla İlişkilendirilmesi Amaç: Bu anket çalışmasında Türkiye genelindeki herhangi bir uzmanlık dalına mensup olan ya da olmayan diş hekimliği fakültesinden mezun olmuş; kamu ya da özel sektörde çalışan diş hekimlerinin plağa bağlı olmayan gingival hastalıklarla alakalı bilgi düzeyleri ve periodontal sağlık ile alakalı yaklaşımlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu anket çalışmasında Türkiye genelindeki herhangi bir uzmanlık dalına mensup olan ya da olmayan diş hekimliği fakültesinden mezun olmuş; kamu ya da özel sektörde çalışan diş hekimlerinin plağa bağlı olmayan gingival hastalıklarla alakalı bilgi düzeyleri ve periodontal sağlık ile alakalı yaklaşımlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya katılmaya gönüllü olan diş hekimleri, internet üzerinden anket uygulama yöntemi ile çalışmaya alınacaktır.Diş hekimlerinin plağa bağlı olmayan diş eti hastalıkları ile ilgili bilgi düzeylerinin ölçülmesi için özgün olarak hazırlanan 25 soruluk bir anket formu uygulandı. Elde edilen veriler SPSS 20.0 programında tanımlayıcı istatistikler, Kİ-KARE testi ile analiz edildi Bulgular: Anket sorularını yanıtlayan 213 diş hekiminin %15.9'nun kamu, %50'sinin üniversite, %7'sinin özel muayenehanede tek hekim, %15.9'unun poliklinik şartları altında çalıştığı belirlendi. Araştırma kamu veya özel sektörde çalışan tüm diş hekimlerinin cinsiyet, yaş, meslekte geçirdikleri süre, katıldıkları eğitimler, uzmanlık eğitimleri veya birlikte çalıştıkları uzman hekimler, haftalık muayene edilen hasta sayısı, hekimlerin katıldıkları eğitimler baz alınarak plağa bağlı olamayan gingival hastalıklar ile ilgili bilgi düzeyleri ve teşhis ve tedavi yaklaşımları ilgili bağımlı değişkenler incelendi.
Özet (Çeviri)
Dentists Knowledge About Recognition of Non Plaque Induced Gingival Diseases and Association With Perıodontal Health Aim: In this survey study, graduates of dentistry faculty, who are members of any specialty or not; It was aimed to evaluate the knowledge levels of dentists working in the public or private sector regarding non-plaque-related gingival diseases and their approaches to periodontal health. Material and Method: In this survey study, graduates of dentistry faculty, who are members of any specialty or not; It was aimed to evaluate the knowledge levels of dentists working in the public or private sector regarding non-plaque-related gingival diseases and their approaches to periodontal health. Dentists who volunteered to participate in the study will be included in the study by means of an online questionnaire. A 25-question questionnaire form, which was originally prepared, was applied to measure the knowledge level of dentists about non-plaque-induced gingival diseases. The obtained data were analyzed with descriptive statistics and CI-Square test in SPSS 20.0 program. Results: It was determined that 15.9% of the 213 dentists who answered the survey questions were working under the conditions of public, 50% of them were university, 7% of them were working under the conditions of a single doctor in private practice, and 15.9% were working under the conditions of outpatient clinic. Based on the trainings they attended, their speciality trainings or the specialist physicians they worked with, the number of patients examined weekly, the level of knowledge about non-plaque gingival diseases and their diagnosis and treatment approaches, the dependent variables were examined based on the trainings attended by the physicians.