On measuring security bounds of some ciphers using mixed integer linear programming (MILP) approach
Karışık tamsayılı doğrusal programlama yaklaşımı kullanılarak SP ağı tabanlı şifreleme algoritmalarının güvenlik limitlerinin hesaplanması üzerine
  1. Tez No: 705788
  2. Yazar: CAN TÜRESİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DOĞANAKSOY, DR. ONUR KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Blok şifreler, birçok cihazda kullanılan simetrik anahtar şifreleme algoritmalarından biridir. Artan popülaritesi, yeni kriptanaliz yöntemlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu nedenle, blok şifrelemenin güvenlik sınırlarını ölçmek, tasarımcıları için vazgeçilmez bir temel ihtiyaçtır. Blok şifrelere yönelik en etkili saldırılardan ikisi, diferansiyel ve doğrusal kriptanalizdir ve bu saldırıların etkinliği, belirli sayıda turdan sonra şifrenin aktif S-kutularının sayısı ile bağlantılıdır. Sonuç olarak, aktif S-kutularının sayısını ölçmek, güvenlik sınırlarını ölçmek için kullanılan tekniklerden biridir. Bu sayıyı hem matematiksel hem de otomatik olarak hesaplamak için çeşitli yöntemler vardır. Bu tez, hem endüstriyel hem de akademik dünyada gözle görülür bir başarı elde eden bir yöntem olan Karma Tamsayılı Doğrusal Programlama adlı bir optimizasyon yöntemini kullanarak minimum aktif S-kutu sayısını otomatik olarak hesaplamaya odaklanmaktadır. Bu tezde MILP ile minimum aktif s-box sayısının nasıl hesaplanacağına dair literatürdeki çalışmaların bir özeti verilecek, yazarın bu konudaki kendi fikirleri de paylaşılacak ve son dönemde yapılan çalışmaların performans sonuçları ve yazarın kendi fikirlerinin performans sonuçları karşılaştıralacaktır.
Özet (Çeviri)
Block ciphers are one of the symmetric key encryption algorithms that are used in many devices. Its increasing popularity has led to the emergence of new cryptanalysis methods. Therefore, measuring block cipher's security bounds is one main indispensable need for its designers. Two of the most effective attacks on block ciphers are differential and linear cryptanalysis and these attacks' efficiencies are bonded with a number of active S-boxes of the cipher after a certain number of rounds. Consequently, measuring the number of active S-boxes is one of the techniques to measure the security bounds. There are various methods to calculate this number, both mathematically, and automatically. This thesis focuses on computing the minimum number of active S-boxes automatically, more specifically, using an optimization method called Mixed Integer Linear Programming, a method that achieved noticeable success across both the industrial and academic world. In this thesis, a summary of the studies in the literature on how to calculate the minimum number of active S-boxes with MILP will be given, the author's own ideas on this subject will also be shared, and the performance results of recent works and author's ideas will be compared.