Tip II diabetik hastalarda periferik nöropati tedavisinde transkutanöz elektriksel sinir stimulasyonu (tens) ve plasebo tens'in etkinliğinin karşılaştırılması
The comparison of effectiveness of tens and placebo tens in peripheral neuropathic pain in patients with type II diabetes mellitus
- Tez No: 705842
- Danışmanlar: UZMAN MELTEM BEKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Çalışmamızda tip II diabetik hastalarda periferik nöropati tedavisinde TENS ve plasebo TENS'in etkinliğini karşılaştırmayı amaçladık. Hastanemiz Dahiliye ve Endokrinoloji Kliniğinde yatan tip II diabetli,periferik nöropati tanısı almış,40 hasta çalışmaya dahil edildi.Hastalar randomize olarak iki eşit gruba ayrıldı.1.Gruba (GrupA) aktif elektroterapi,2.Gruba (Grup B) plasebo TENS uygulanması planlandı.Uygulamadan 48 saat önce hastaların nöropati tedavisi için kullandığı tüm ilaçlar kesildi. Tens cihazının elektrotları lumbosakral bölgede,kolumna vertebralisin 3'er cm lateraline ,bilateral olarak yerleştirildi.Grup A'daki hastalara 80 Hz frekansta ve parestezi oluşturacak amplitütde akım uygulandı.Grup B'deki hastalara ise akım verilmedi.Uygulama her iki grupta da,günde 30 dakika olmak üzere ,20 gün boyunca sürdürüldü. Uygulama başlamadan önce,5,10. ve 20. günlerde VAS skorları kaydedildi.Ayrıca uygulama öncesi ve20. günün sonunda her hastanın ağrı grade'i ağrı tablomuza göre ayrı ayrı değerlendirildi. Gruplar arasında demografik veriler açısından anlamlı farklılık yoktu.Grup A ve Grup B karşılaştırıldığında tedavi öncesi ve 5.gün VAS skorları açısından anlamlı bir fark yok iken,Grup A'nın 10. gün ve 20. gün VAS skorlarıGrup B'ye göre anlamlı olarak düşük bulundu.Ayrıca her iki grubun başlangıç ağrı gradeleri arasında anlamlı bir fark yok iken,bitiş gradeleri anlamlı olarak farklıydı. Çalışmamızın sonucunda diabetik nöropatili hastalardaTENS'in etkili ve güvenli bir tedavi seçeneği olarak kullanılabileceği ve TENS'in plasebo etkisinin olmadığı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
İn our study,we aimed to compare the efficacy of TENS and placebo TENS in the treatment of peripheral neuropathy in type II diabetes mellitus patients. 40 patients who have been diagnosed as type II diabetes mellitus with peripheral neuropathy symptoms and who have been enrolled to this study.The patients have been randomly divided into two equal groups.The first group (Group A)was the electrotherapy group and the second one (Group B) was the placebo TENS group.48 hours before the TENS procedure,we stoppde all the medications which tht patients have been used for the treatment of peripheral neuropathy. The electrodes of the TENS machine were bilaterally placed on the lumbosacral area,3 cm lateral of the vertebral column.The frequency of the electrostimulation which was used upon the Group A patients was 80 hertz and the amplitude was high enough to create paresthesia.No electrostimulation was given to the Group B patient.The application time of the procedure was 30 minutes daily and we continued to apply the procedure for 20 days. Before the procedure has been started ,the 5th,10th and 20th days the VAS scores have been recorded.In addition,we recorded the pain grades of each patient before the procedure has been started and at the 20th day. The demograpfic data of each group were not significantly different.VAS scores of Group A and Group B before the procedure and at the 5th day were not significantly different.However,VAS scores of Group A at the 10th and 20th days were significantly less than the VAS scores of Group B.İn addition, the starting pain grades of each group were notsignificantly different but at the end of the procedure the pain grades were significantly different. At the end of our study,we concluded that the TENS can be used as an efficient and safe treatment choice in dşabetic neuropathy patients and placebo TENS does not have any effect.