Diabetik polinöropati tetkiki için başvuran hastalarda sessiz karpal tünel sendromu gelişimi
Development of silent carpal tunnel syndrome in diabetic patients with polyneuropathy
  1. Tez No: 272910
  2. Yazar: ARİF YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALİP ASİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Diabetes mellitus, insülin hormon sekresyonunun ve/veya insülin etkisinin mutlak veya göreceli azlığı sonucu karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında bozukluklara yol açan kronik hiperglisemik bir metabolizma hastalığıdır. Diabet tüm organ ve sistemleri etkileyen bir hastalıktır. Son dönemde yaşam ve beslenme tarzındaki hızlı değişim ile birlikte gelişmiş ve gelişmekte olan toplumların tümünde diabet prevalansı hızla artmaktadır. Diabetik hastaların %90'ı tip 2 diabettir. Tip 2 diabetli hastalarda makrovasküler ve/veya mikrovasküler komplikasyonlar sık görülür. Nöropatiler, diabetin en sık görülen geç komplikasyonlarıdır. Diabetik periferik nöropati, diabetin en yaygın ve en sık özürlülüğe neden olan komplikasyonudur. Diabetik hastalarda normal popülasyonda olduğu gibi mononöropatilerden en sık görüleni karpal tünel sendromudur.Bu çalışmada, tip 2 diabetli hastaların üst ve alt ekstremilerden periferik sinir ileti çalışmaları yapılarak, semptomatik ve asemptomatik karpal tünel sendromunun varlığı araştırıldı. Yüzüç hastanın yapılan sinir ileti çalışmalarında toplam 53 hastada karpal tünel sendromu (semptomatik ve asemptomatik) tespit edildi. Bu 53 hastanın 27'sinde semptomatik karpal tünel sendromu varken 26 hastada asemptomatik karpal tünel sendromu saptandı. Kırksekiz hastada polinöropati ve 25 hastada hem karpal tünel sendromu hem de polinöropati vardı. Çalışmamızda tip 2 diabetli hastalarda hem semptomatik karpal tünel sendromu hem de asemptomatik karpal tünel sendromu sıklığında artış tespit edildi.Sonuç olarak diabetli hastaların hiçbir şikayeti yokken yapılan sinir ileti çalışması anormal bulunabilir. Diabetli hastalarda asemptomatik karpal tünel sendromu sıktır ve polinöropatinin varlığında sıklığı artmaktadır. Ama bu durumun klinik önemi net bilinmemektedir. Asemptoamtik karpal tünel sendromu diabetik nöropatinin ilk bulgusu olabilir. Geleceğe yönelik tedavi planında, bu durumun göz önünde bulundurulması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a chronic hyperglycemic metabolic disorder characterized with impaired carbonhydrate, protein and lipid metabolism due to the loss of insulin secretion or its absolute or relative ineffectiveness. Diabetes effects all organs and systems. Recently, the prevalence of diabetes is reported to be accelerated in both developed and developing countries with the rapid alterations of lifestyle and nutrition. 90% of the patients are type II diabetes. Macrovascular and/or microvascular complications are reported to be frequent in patients with type II diabetes. Neuropathies are the most frequent long-term complications of diabetes. Diabetic peripheral neuropathy is the most common and disabling complication of diabetes. Carpal tunnel syndrome is the most frequent type of mononeuropathies observed in diabetic patients as well as normal population.In this study, the presence of symptomatic and asymptomatic carpal tunnel syndrome was evaluated by peripheral nerve conduction studies of both lower and upper extremities in patients with type II diabetes. Carpal tunnel syndrome was observed in 53 of 103 patients. Symptomatic carpal tunnel syndrome was observed in 27 of 53 patients while 26 patients were observed to have asymptomatic carpal tunnel disease. Polyneuropathy was observed in 48 patients while carpal tunnel syndrome accompanying polyneuropathy was observed in 25 patients. In our study, the frequencies of both symptomatic and asymptomatic carpal tunnel syndrome were observed to be increased in patients with type II diabetes.In conclusion, nerve conduction studies may observed to be impaired in patients with dabetes who present with no complaints. Asymptomatic electrophysiological carpal tunnel syndrome is frequent in diabetic patients and even more frequent in the presence of polyneuropathy. However, the clinical relevance of this finding remains unclear. Asymptomatic carpal tunnel syndrome may be the initial finding of diabetic polyneuropathy. This finding should be considered for future directions.