Postpartum maternal kanda fötal hücrelerin izlemi
Fetal cell screening in postpartum maternal blood
  1. Tez No: 70585
  2. Yazar: CEYHAN SAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK BÖKESOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Postpartum Maternal Kanda Fota! Hücrelerin İzlenmesi Gebelik sırasında fötustan maternal dolaşıma geçen çekirdekli hücreler prenatal tanı çalışmalarında kullanılmak üzere noninvazif olarak elde edilebilen bir fötal DNA kaynağı oluşturmaktadırlar. Ancak bu hücrelerin doğum sonrasında da dolaşımda kalma olasılıkları nedeniyle bir önceki gebelikten kaynaklanan tanı hatalarına yolaçabileceği tartışılmaktadır. Bu çalışmada fötal hücrelerin postpartum dönemde maternal dolaşımda kalma süreleri araştırılmıştır. Bu amaçla Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu'nca onaylanan bu projeye ilk gebeliği olup erkek bebek doğuran 28 kadın onamları alınarak katılmıştır. Doğumdan sonraki 1. hafta ve 5. ayda periferik kan örnekleri alınan kadınlarda Y kromozomu taşıyan hücrelerin varlığı, nested polimeraz zincir reaksiyonu ve floresan in situ hibridizasyon ile incelenmiştir. Sensitivitesini 1:1000000 olarak saptadığımız PCR ile Y kromozomunun kısa kolunda yeralan tek kopya dizinlerin varlığı 2 çift primer ile araştırılmış ve 1. hafta alınan örneklerin yedisinde Y'ye özgü bant izlenmiştir. 5. ayda ise yalnızca 1 vakada pozitif sonuç gözlemlenmiştir. FISH analizinde 2 vaka değerlendirilmiş olup her ikisinde de 1. haftada Y'ye ait sinyal saptanmıştır. Bu çalışma ile doğum sonrasında anne dolaşımındaki fötal hücrelerin sıklığının azalmaya başladığı ve kullanılan yöntemle 5. ayda artık saptanabilen düzeylerin altına indiği gösterilmiş olup aynı tekniğin kullanıldığı prenatal tanı çalışmalarında daha önceki gebeliklere ait hücrelerin sonuçlan etkilemesi olasılığının düşük olduğu ortaya çıkmıştır. 29SUMMARY Fetal Celi Screening in Postpartum Maternal Blood Fetal nucleated cells passing maternal circulation during pregnancy are a noninvasive fetal DNA source for prenatal diagnosis. However, it is controversial that, they may lead misdiagnoses because of the possibility that fetal cells from the previous pregnancies may be still in maternal circulation. In this study, the time fetal cells remain in maternal circulation after delivery is evaluated. Therefore, 28 women, who were pregnant for the first time and who gave birth to male fetuses, are participated with their informed-consent to this research, which was approved by the Ethical Commity of Ankara University Medical Faculty. The presence of cells with Y chromosome in women was evaluated by nested PCR and FISH in the postpartum 1st week and 5th month. With PCR, which we calculated the sensitivity to be 1:1000000, single copy sequences localized to the short arm of Y chromosome was evaluated by 2 couples of primers, and Y specific signals were observed in 7 of 1st week samples. At 5th month samples only one sample gave positive result. Two cases were evaluated by FISH analysis and both had Y signals at 1 st week samples. These results show that fetal ceils in maternal circulation are decreased after delivery and by this method dropped below the detectable levels at the postpartum 5th month. Therefore, the cells from previous pregnancies could be regarded as to be unlikely to effect prenatal diagnosis by this technique. 30
Özet (Çeviri)
SUMMARY Fetal Celi Screening in Postpartum Maternal Blood Fetal nucleated cells passing maternal circulation during pregnancy are a noninvasive fetal DNA source for prenatal diagnosis. However, it is controversial that, they may lead misdiagnoses because of the possibility that fetal cells from the previous pregnancies may be still in maternal circulation. In this study, the time fetal cells remain in maternal circulation after delivery is evaluated. Therefore, 28 women, who were pregnant for the first time and who gave birth to male fetuses, are participated with their informed-consent to this research, which was approved by the Ethical Commity of Ankara University Medical Faculty. The presence of cells with Y chromosome in women was evaluated by nested PCR and FISH in the postpartum 1st week and 5th month. With PCR, which we calculated the sensitivity to be 1:1000000, single copy sequences localized to the short arm of Y chromosome was evaluated by 2 couples of primers, and Y specific signals were observed in 7 of 1st week samples. At 5th month samples only one sample gave positive result. Two cases were evaluated by FISH analysis and both had Y signals at 1 st week samples. These results show that fetal ceils in maternal circulation are decreased after delivery and by this method dropped below the detectable levels at the postpartum 5th month. Therefore, the cells from previous pregnancies could be regarded as to be unlikely to effect prenatal diagnosis by this technique. 30