Lineer normalli yüzeylerin geometrisi
Geometry of surfaces with linear normals
  1. Tez No: 705859
  2. Yazar: ALPER ÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAYLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıs ve tez konusu hakkında genel bilgiler verilmistir. İkinci bölümde, tezin diger bölümlerinde kullanilacak olan ön bilgiler ve bazı kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde LN-yüzeylerin ortalama eğriliği, LN-öteleme yüzeylerinin ortalama eğriliği, üreteç eğrileri, yüzey üzerindeki eğrilikler, yüzeyin ikinci Gauss ve ortalama eğrilikleri, LN-Regle yüzeyler ve genelleştirilmiş LN-yüzeylere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde 3-boyutlu Öklid uzayında LN-yüzeyleri için önceden elde edilmiş bazı sonuçlar 3-boyutlu Lorentz uzayında incelenmiştir. Beşinci bölüm çalışmanın sonuç kısmı olup elde edilen bulgulara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction and general information about the subject of the thesis. In the second chapter, preliminaries and some definitions that will be needed for other sections of the thesis are given. In the third chapter, mean curvature of the LN-surfaces and LN-translation surfaces, generator curves, curvatures on the surface, second Gauss and second mean curvature of the surface, LN-regle surface and generated LN-surfaces are given. In the fourth chapter, some results that are previously derived for LN-surfaces on the three dimensional Euclid space are examined on the three dimensional Lorentz space. Being the conclusion part of the study, the obtained results are included in the fifth chapter.