Birleşme ve devralmalarda inceleme prosedürü (Due diligence)
Due diligence in mergers and acquisitions
  1. Tez No: 705858
  2. Yazar: ESRA KAYANDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Çalışmamızda birleşme ve devralmalarda inceleme prosedürü (due diligence) konusu incelenmiştir. İnceleme prosedürü mevzuatımızda yer almamasına rağmen uygulamada sıklıkla kullanılan bir kavram olduğu için hukukumuzdaki yeri hakkında değerlendirmelerde bulunulmuştur. İlk bölümde; birleşme ve devralmalar ve inceleme prosedürü kavramları incelenerek tezimizde kullandığımız kavramların sınırı çizilmiştir. Tezimizde“due diligence”terimi yabancı kökenli olduğu için kavramın içeriği ve amacı göz önünde bulundurularak yerine“inceleme prosedürünün”kullanılması tercih edilmiştir. Birleşme ve devralmalar, malvarlığı ve hisse devrini kapsayacak şekilde üst başlık olarak kullanılmıştır. İkinci bölümde, birleşme ve devralma işlemlerinin hazırlık sürecine, inceleme prosedürünün çeşitlerine yer verilerek inceleme prosedürü ve sonrasındaki değerleme süreci açıklanmıştır. Son bölümde ise inceleme prosedürünün aydınlatma yükümlülüğü ve basiretli tacir olmaktan kaynaklanan sorumluluk çerçevesinde hukukumuzda geçirilmesi gereken zorunlu bir süreç olup olmadığı değerlendirilmiştir. Bölümün devamında inceleme prosedürünün ayıp ve sözleşme öncesi müzakerelerden sorumluluk kavramları ile ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, the scope of due diligence in mergers and acquisitions is examined. Although due diligence does not exist in our legislation, due to its common usage in practice, it is evaluated in connection to its status in our law. In the first part, as the concept of mergers and acquisitions and due diligence are examined, the border of concepts used in our thesis is determined. Since due diligence is a loanword, in this thesis,“inceleme prosedürü”is used preferably rather than due diligence, considering its aim and scope. In this thesis, mergers and acquisitions is used as the main title, including asset deals and share deals. In the second part, due diligence and a business's valuation process are explained by taking into account the preparation process in mergers and acquisitions as well as varieties of due diligence. In the last part, due diligence is examined whether this process is compulsory in Turkish law regarding the liability arising from being a prudent merchant and having the duty of disclosure. Subsequently, the process of due diligence is examined in terms of its relationship between the seller's responsibility for defects and culpa in contrahendo liability.