Manyetik alan etkisi altındaki yüklü parçacıkların yörüngeleri üzerine
On trajectories of charged particles under the action of magnetic field
  1. Tez No: 705882
  2. Yazar: HAZAL CEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK NEJAT EKMEKCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, tezin diğer bölümlerinde kullanılacak olan ön bilgiler, bazı kavramlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, Alternatif Çatı yardımıyla Berry faz modeli ve elektromanyetik yörüngeleri elde edilmiş, ve Matlab kullanılarak örnek görselleştirilmiştir. Dördüncü bölümde, Eğri-Yüzey Çatı yardımıyla Berry faz modeli ve elektromanyetik yörüngeleri elde edilmiş, ve Matlab kullanılarak örnek görselleştirilmiştir. Beşinci bölümde Framed eğri çatısı yardımıyla Berry faz modeli ve elektromanyetik yörüngeleri elde edilmiş, ve Matlab kullanılarak örnek görselleştirilmiştir. Altıncı bölüm sonuç kısmına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter preliminaries, some definitions and theorems that will be needed for other section of the thesis are given. In the third chapter, Berry phase model and electromagnetic trajectories are obtained through an alternative moving frame, and the sample is visualized using Matlab. In the fourth chapter, Berry phase model and electromagnetic trajectories are obtained through a darboux frame, and the sample is visualized using Matlab. In the fifth chapter, Berry phase model and electromagnetic trajectories are obtained through a framed curve frame, and the sample is visualized using Matlab. In the sixth chapter, the conclusion part is given.