Bishop manyetik eğriler için düzgün ivmelenen elektromanyetizma
Uniformly accelerating electromagnetism for bishopmagnetic curves
  1. Tez No: 1019808
  2. Yazar: İSMAİL ALABALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALAT KÖRPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bir Riemann manifoldu (F,g) üzerinde tanımlanmış ve kapalı iki boyutlu bir manyetik alan olarak ifade edilen M, manyetik alan olarak adlandırılır.(F,g) üzerindeki manyetik eğriler, M manyetik alanının etkisi altında hareket eden yüklü parçacıkların izlediği yörüngeleri temsil eder. Belirli bir vektör alanında düzgün ivmelenen hareketin incelenmesi, geometrik yapıların özelliklerine dayanarak son yıllarda giderek daha fazla ilgi gören ve gelişen bir araştırma alanı haline gelmiştir. Bu çalışmada, Bishop çatısı (B-F) kullanılarak T-manyetik, H1-manyetik ve H2-manyetik eğrilerin düzgün ivmelenen elektromanyetik hareketleri incelenmiş ve sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A closed 2-form M, defined on a Riemannian manifold (F,g) , is referred to as a magnetic field. Magnetic curve on (F,g) represent the trajectories of charged particles moving under the influence of the magnetic field M. The study of uniformly accelerated motion in a specific vector field, based on the pro perties of geometric structures, has become an increasingly popular and evolving research area in recent years. In this study, using the Bishop frame (B-F), the uniformly accelerated electromagnetic motions of T-magnetic, H1-magnetic, and H2-magnetic curves are analyzed, and the results are obtained.