Elektif cerrahi girişimlerde remifentanilin , sevofluran, desfluran veya propofol ile kombine kullanımlarının kognitif fonksiyonlar üzerine etkileri
The comparison of the effects of remifentanil in combination with sevoflurane, desflurane or propofol on cognitive functions in elective surgical procedures
  1. Tez No: 705887
  2. Yazar: SERAY TÜRKMEN KALYON
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ AYGEN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yükseköğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Genel anestezi uygulamalarından sonra kognitif fonksiyonlar değiĢik derecelerde etkilenmektedir. ÇalıĢmamızın amacı baĢ ve boyun cerrahisi planlanan hastalarda remifentanil ile birlikte sevofluran, desfluran veya propofol kullanımının hemodinami, derlenme ve kognitif fonksiyonlar üzerine etkisini araĢtırmaktır. Yöntem: ÇalıĢma ASA I-II grubu, 20–60 yaĢ arası, en az 8 yıl eğitim almıĢ, genel anestezi altında elektif cerrahi giriĢim planlanan, 60 olgu üzerinde gerçekleĢtirildi. Hastalara premedikasyon verilmedi. Operasyondan bir gün önce ve operasyon sonrası 15. 60. ve 120. dakikalarda TDT ve DSST uygulandı. Anestezi indüksiyonu 0.5 µg kg-1 dak-1 remifentanil infüzyonu, verbal uyarıya cevap kayboluncaya kadar 1 mg kg-1 propofol ve 0.15 mg kg-1 cisatrakuryum ile sağlandı. Entübasyon sonrasında remifentanil dozu tüm gruplarda % 50 azaltıldı. Anestezi idamesi; Grup P'de (n=20) % 50 O2 + % 50 hava ve 6 mg kg-1 saat-1 propofol infüzyonuyla, Grup S'de ( n=20) % 50 O2 + % 50 hava ve % 1 sevoluran ile, Grup D'de (n=20) ise % 50 O2 + % 50 hava ve % 3 desfluran ile sağlandı. Ġndüksiyon öncesi, indüksiyon sonrası ve entubasyon sonrası 1 ve 15. dk. ve ameliyat süresince 30 dk aralıklarla ortalama arter basıncı (OAB), kalp tepe atımı (KTA) kaydedildi. Ameliyat bitimini takiben spontan göz açma zamanı, Aldrete skoru ≥ 9 süresi, yan etkiler ve kognitif fonksiyonlar değerlendirildi. Bulgular: Demografik veriler ve cerrahi süresi üç grupta da benzer bulundu. Ġndüksiyon sonrasındaki birinci dakikada ölçülen OAB değerlerinde Grup D ve Grup P arasında istatiksel olarak anlamlı fark olduğu görüldü(p9) her üç grupta da 15. dk.da tamamlandı . Yan etkiler, DSST ve TDT skorları açısından gruplar arasında fark yoktu. Sonuç: Her üç yönteminde güvenle kullanılarak birbirine alternatif olabileceği kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
Purpose: Cognitive functions are affected to varying degrees after general anaesthesia. We aimed to compare the effects of remifentanil in combination with sevoflurane, desflurane or propofol on haemodynamic variables, postanaesthesia recovery and cognitive functions in patients for whom head and neck surgery were planned. Method: This clinical research was performed on 60 patients, ASA I-II, aged 20-60 years with at least 8 years of education who would undergo elective surgical operations under general anaesthesia. No premedication was given. Trieger Dot Test and Digit Substitution Test were performed the day before surgery and after the surgery at the 15th, 60th and 120th minutes. Anaesthesia induction was realized with remifentanil 0.5 µg/kg/min infusion, 1 mg/kg propofol until verbal response disappeared and 0.15 mg/kg cisatrocurium. After intubation, the remifentanil dose was reduced by 50 % in all three groups. Anesthesia was maintained in Group P (n=20) with 50 % O2 + 50 % air and 6 mg/kg/hr propofol infusion, in Group S (n=20) with 50 % O2 + 50 % air and 1% sevoflurane and in Group D with 50 % O2 + 50 % air and 3% desflurane. Mean arterial pressure and heart rate were recorded pre-induction, post-induction and post-intubation at the 1st and 15th minutes and at 30 minutes intervals throughout the operation. At the end of the operation spontaneous eye opening time and time for Aldrete score ≥ 9, as well as postoperative side effects and cognitive functions were evaluate. Findings: The demographic data and duration of surgery were similar in all three groups. A statistically significant difference was determined in mean arterial pressure at the first minute after induction between Group P and Group D (p9). There were no difference between groups in terms of side effects, DSST and TDT scores. Conclusion: We concluded that all three methods may be used as alternatives to each other with similar satisfactory results.