Kısa süreli cerrahi girişimlerde total intravenöz anesteziye alfentanil veya remifentanil ilavesinin anestezi kalitesi üzerine etkileri
  1. Tez No: 99350
  2. Yazar: MAHMUT ÖZEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALPER YOSUNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
7.ÖZET Biz çalışmamızda, kısa süreli elektif cerrahi girişimlerde TİVA'da propofole ilave opioid analjezik olarak alfentanil ile klinik kullanıma yeni giren daha kısa etkili remifentanili kullanarak her iki ajanın anestezi indüksiyon, idame ve derlenme özelliklerini karşılaştırarak incelemeyi amaçladık. Bu çalışma, Fakülte Etik Kurul yazılı onayı alındıktan sonra, elektif kısa süreli operasyon geçirecek, yaşlan 18-60 arasında değişen, operasyondan sonra 1-2 gün içerisinde taburcu edilmesi planlanan, ASA I-II grubundan 50 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Hiçbir hastaya premedikasyon uygulanmadı. Hastalar rastgele iki eşit gruba ayrıldı. I.grup hastalara 20 ug/kg alfentanil, Il.grup hastalara ise 1 ug/kg remifentanil IV bolus olarak uygulanırken, eş zamanlı olarak 2 ug/kg/dak alfentanil ve 0.5 ug/kg/dak remifentanil IV infüzyonuna başlandı. Takiben her iki grup hastaya 2 mg/kg propofol + 0.15 mg/kg vecuronyum IV bolus ve 90 ug/kg/dak IV propofol infüzyonu uygulanarak entübe edildiler.Hastalar anestezi indüksiyonu süresince %100 oksijenle ventile edildiler. Trakeal entübasyondan 5 dakika sonra alfentanil ve remifentanil infüzyonu yarıya, propofol infüzyonu ise başlandıktan 30 dakika sonra 60 ug/kg/dak dozuna indirildi. Vecuronyumun idamesi 0.02mg/kg İV dozunda uygulandı. Propofol infüzyonu cerrahi bitiminden yaklaşık 5 dakika önce, alfentanil ve remifentanil infüzy onları ise cerrahinin bitiminde sonlandmldı. Nöromusküler blok 0.04-0.02 mg/kg neostigmin- atropin ile reverse edilerek ekstübasyon gerçekleştirildi. Operasyon süresince hastalar mekanik ventilatöre bağlanarak tidal volüm 10-12 ml/kg, frekans 10-12/dak ve End-Tidal CO2 parsiyel basmcı 35-40 mmHg olacak şekilde %100 O2 ile ventile edildiler. SAB, DAB, OAB ve KAH ölçümleri; bazal, remifentanil veya alfentanil uygulanmasından 1, 3, 5 dakika sonra, entübasyon ve cilt insizyonundan sonra ve operasyon süresince her 10 dakikada bir kaydedildi. Entübasyon, cilt insizyonu ve cerrahi stimulasyona yanıtlar tespit edildi. Operasyonun sonunda spontan solunum zamanı, yeterli solunum zamanı, sözlü emirlere yanıt zamanı, ekstübasyon zamanı, Aldret derlenme skorunun 9 veya üstünde olma zamanı ve postoperatif istenmiyen olaylar kaydedildi, iki grubun ortalamalarının karşılaştırılmasında Unpaired Student' s-t testi, grup içi ikili karşılaştırmalarda eşlendirilmiş gruplar için Bonferroni düzeltmeli Paired-t testi, yüzdeli değerlerin analizinde chi-square (x2) testi kullanıldı. PO.05 değerleri anlamlı kabul edildi. 55Olguların demografik verileri, anestezi ve operasyon süreleri arasında fark yoktu (P>0.05). Remifentanil grubunda alfentanil grubuna göre trakeal entübasyona (remifentanil %16, alfentanil %28) ve cilt insİ2yonuna yanıt (remifentanil %4, alfentanil %16) daha az gözlenirken aralarında istatistiksel önemli fark tespit edilmedi. OAB; remifentanil grubunda operasyon süresince daha düşük seyrederken, entübasyondan sonra, cilt insizyonundan sonra ve 30.dakikada gruplar arası karşılaştırma istatistiksel olarak anlamlıydı. KAH'lan yönünden fark yoktu (PO.05). Cerrahi stimulasyona yanıt ve cerrahiye stimulasyona yanıtın görülmediği zamanların % olarak değerlendirilmesinde gruplar arasında önemli farka rastlanmadı (P>0.05). Her iki grubun derlenme süreleri karşılaştırıldığında remifentanil grubunda alfentanil grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha kısa idi. Postoperatif istenmeyen olaylar görülme sıklığı açısından da iki grup benzerdi (P>0.05). Sonuç olarak remifentanil, kısa süreli cerrahi girişimler için uygulanan TÎVA'da ilave opioid ajan olarak, operasyon süresince cerrahi stimulasyona yanıtı yeterli bir şekilde baskılaması ve hızlı derlenme sağlaması sebebiyle alfentanile tercih edilebileceği kanısına varıldı. 56
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY In our study, adding alfentanil as an opioid analgesic to propofol for total intravenous anaesthesia(TTVA), in short-term elective surgery was compared to remifentanil with shorter effect which recently came into use. We aimed to study the anaesthesia induction, maintenance and recovery characteristics of the two drugs. After the approval of the Faculty Ethic Committee, this study was carried out on 50 patients in ASA I-II group. They were between the ages of 18-60 and they were planned to be discharged from the hospital in 1-2 days. Premedication was not applied to any patients. They were randomised into two groups, 20 Hg/kg alfentanil was given to group I and lug/kg remifentanil IV to group II patients as bolus injection, 2^g/kg/min alfentanil and 0.5 fig/kg/min remifentanil IV infusion was also started respectively. Following this, these two group of patients were intubated by applying 2 mg/kg propofol+0.15 mg/kg vecuronium IV bolus and 90 ^g/kg/min IV propofol infusion. Patients were ventilated with 100 % oxygen during anaesthesia induction. Alfentanil and remifentanil infusions were halfened 5 min after tracheal intubation and propofol infusion was decreased to 60 ug/kg/min 30 min after beginning. Vecuronium maintenance was applied in 0.02 mg/kg IV dose. Propofol infusion was ended 5 min before the end of surgery and alfentanil and remifentanil infusions were stoped at termination of surgery. Neuromuscular block was reversed by 0.04-0.02 mg/kg neostigmine-atropine and extubation was carried out. During the operation, the patients were ventilated by 100% O2, tidal volume of 10-12 ml/kg, frequency 10-12/min and End-tidal CO2 partial pressure 35-40 mmHg. Systolic arterial pressure(SAP), diastolic arterial pressure(DAP), mean arterial pressure(MAP) and hearth rate(HR) measurements were recorded 1, 3, 5 min after baseline, remifentanil or alfentanil application, after the intubation and skin incision and during surgery every 10 min. The responsens to intubation-skin incision and surgical stimulation were identified. After the operation, time to spontaneous respiration, time to adequate respiratory rate, response to verbal commands, time to tracheal extubation, the time of being 9 or over of Aldret recovery score and postoperative adverse events were recorded. Unpaired student' s-t test was used for the comparison of two groups' average, Paired-t test, corrected by Bonferroni, intergroup dual comparisons for synchronised groups, and chi-square test in the analysis of percentage valves, p 0.05). The response to tracheal intubation (remifentanil 16%, alfentanil 28%) and skin incision (remifentanil 4%, alfentanil 16%) was less in remifentanil group than in alfentanil group, statistically considerable difference was not identified. MAP was significantly lower in remifentanil group during the operation, after the intubation, skin incision and in 30 min. There were no differences in the aspect of HR (p0.05). When comparing the recovery period of each group, it was significantly shorter in the remifentanil group than in the alfentanil group. These two groups were similar in the aspect of observing postoperative adverse events (p>0.05). As a result, we mink that remifentanil can be preferred to alfentanil as an addition opioid agent in TİVA which is applied for short-term surgical procedures because remifentanil can supress the response sufficiently the surgical stimulation during operation and provides rapid recovery. 58