Nazal cerrahi girişimlerde kontrollü hipotansiyon uygulamasında deksmedetomidin ve remifentanilin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of efficacy of dexmedetomidine and remifentanil in controlled hypotension application during nasal surgical procedures
- Tez No: 307359
- Danışmanlar: PROF. DR. BERİN ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çalışmamızın amacı, fonksiyonel endoskopik sinus cerrahisi (FESS) ve septorinoplasti sırasında kontrollü hipotansiyon sağlanmasında ve cerrahi saha koşullarının düzeltilmesinde santral ? 2-adrenerjik agonist deksmedetomidin ile ? agonist olan remifentanilin karşılaştırılması idi.Elektif FESS ve septorinoplasti planlanan 50 ASA I-II hasta, anestezi indüksiyonu öncesi 10 dk'nın üzerinde 0.5 ? g/kg takiben idamede 0.5-1 ? g/kg/sa deksmedetomidin infüzyonu (Grup D, n=25) ya da indüksiyonu öncesi 1 dk'nın üzerinde 0.5 ? g/kg takiben idamede 0.2-0.5 ? g/kg/dk remifentanil infüzyonu (Grup R, n=25) almak için ayrıldılar. İnfüzyon hızları ortalama arteriyel basıncı (OAB) 60-80 mmHg düzeyinde idame edecek şekilde titre edildi. Anestezi %50 O2/N2O içinde sevofluran ile BIS değerleri 40-60 sınırları içinde sürdürüldü. Kalp hızı (KH) ve OAB değerleri, ilaç tüketimleri ve maliyetleri, cerrahi saha koşulları, derlenme özellikleri, komplikasyonlar, ağrı, cerrah ve hasta memnuniyet skorları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to compare dexmedetomidine, a central ? 2-adrenergic agonist with remifentanil, a ? -specific agonists, regarding their effects in achieving controlled hypotension and improving surgical field exposure during functional endoscopic sinus surgery (FESS) and septorhinoplasty.Fifty ASA I-II patients scheduled for elective (FESS) and septorhinoplasty were randomly assigned to receive either dexmedetomidine 0.5 ? g/kg over 10 min before anesthesia induction followed by 0.5-1 ? g/kg/h infusion during maintenance (Group D, n=25) or remifentanil 0.5 ? g/kg over 1 min before anesthesia induction followed by 0.2-0.5 ? g/kg/min infusion during maintenance (Group R, n=25). The infusion rates were titrated to maintain mean arterial pressure (MAP) of 60 to 80 mmHg. Anesthesia was maintained sevoflurane in %50 O2/N2O to achieve of BIS values in a range of 40-60. Values of heart rate (HR) and MAP, drug consumptions and costs, surgical field exposure conditions, recovery properties, complications, pain and satisfaction scores for surgeon and patient were recorded.